I denna guiden går jag igenom hur du drar pluggen på en RRX/MRX (inte bubbelkåpor). Även hur du drar/borrar luftpluggen. Här på Twostrokerider!
Det du behöver är
*Insexnyckel (storlek 5)
*En fast nyckel (storlek 10)
*En borrmaskin
*Ett borr (ca 13)
Du börjar med att skruva loss dom 3 skruvarna som håller ihop kröken.
När du har tagit bort skruvarna, så får du dra isär kröken och sedan ta ur pluggen. Du får även hålla koll på packningarna som sitter där.
När du tagit bort pluggen är det bara att sätta ihop kröken igen och sedan skruva åt. Viktigt att du har packningarna emellan. (Om du har packningar där, alla har inte det)
Sen rekommenderar jag att du testar olika munstycken för att få fram det rätta, börja på 88-90 och gå uppåt tills den går bra!
När du ska borra i luftburken, ska du ha 13mm borr ca. Sen är det bara borra, men akta så du inte åker ner för lång och träffar själva filtret!
Det är så du drar 2 pluggar som finns på Rieju RRX/MRX. Hoppas detta hjälper er! Kommentera om det är några frågor
/Robert Persson