Dellortos Black Racing-förgasare är en välkänd förgasare. Jag testar denna på min Speedfight och delar med mig av några filmklipp på hur du monterar en kabelchoke och byter munstycke på denna förgasare.
Dellorto - Förgasare (Black Racing) PHBG 21 mm
(Klicka på bild för att komma till webbutiken)
Beskrivning på Twostroke:
21mm Racingförgasare från Dellorto av mycket hög kvalitet.
Denna förgasare gör det möjligt att byta huvudmunstycke utan att behöva montera bort flottörskålen vilket gör den till ett mycket bra val.
Större förgasare ger en bättre cylinderfyllning samt att de ger en ökad intern kylning.
Den ger även högre prestanda samt bättre drivmedelsflöde.
Oftast kan originalluftboxen användas men för bästa prestanda rekommenderas ett luftfilter som "andas" lättare då större luftflöde oftast behövs.
Denna förgasare har både seperat olje- samt vakuumslangs-inkoppling.
Jag har testat denna på min Peugot Speedfight och tillsammans med en 70cc cylinder fungerar den utmärkt.
Har även gjort några Youtubeklipp som kan hjälpa dig att montera den på din scooter byta huvudmunstycke samt förse den med en kabelchoke från Polini.
Filmklipp - Montering Stage 6 insug och Dellorto Black Racing på en Peugeot Speedfight
Filmklipp - Byte huvudmunstycke
Dellorto Black Racing är mycket enkel att byta huvudmunstycke (5 mm) på
Filmklipp - Montering Polini kabelchoke
För övrigt måste jag säga att Dellorto Black Racing-förgasaren är av god kvalite och ger en bra prestandahöjning