Sida 1 av 1

malaguti f12

Postat: 26 december 2007, 23:23
av AaLMoO
Tja!!!

Har en malaguti f12 med ett effektrör, ny CDI box och ett sportluftfillter... Men den går bara ca 50 och den axxar inte bra heller:( Vet nån va det kan vara för fel????

Postat: 28 december 2007, 17:21
av adde2k
100kr på att du inte tagit bort variator ringen!

Postat: 28 december 2007, 17:22
av KoNG
Moppen går snabbre med effektrör fast än man inte har dragit variator ringen, fast det är inte bra i längden

Postat: 30 december 2007, 16:39
av AaLMoO
Jo ja har drage ringen

Postat: 30 december 2007, 16:44
av Dracen
KoNG skrev:Moppen går snabbre med effektrör fast än man inte har dragit variator ringen, fast det är inte bra i längden
den accar bättre med variator ring, den går snabbare utan.

Postat: 30 december 2007, 22:35
av haselhoff
Fel variatorvikter, fel instäld förgasare, förgasaren måste ställas in efter monterat öppet luftfilter.

När du monterat effekt rör så e org vikterna oftast för tunga så stoppa i lättare, vet inte hur lätta men du får prova.

Bytt vikter o skystera förgasaren så ska du få fart på din mopped ska du se.

Postat: 30 december 2007, 23:48
av AaLMoO
Jag har bytt vikter men då gick den segare... och ja har skruva lite på förgasaren... den blöddrar inte eller så men den varvar inte ur typ som variator ringen är kvar.. men de är den inte

Postat: 31 december 2007, 13:56
av haselhoff
Man brukar säja som grund när man slänger på öppet filter ska man monterat 10 storlekar större huvudmunstycke.

E du säker du stoppade i lättare vikter o inte tyngre? inte för lätta heller.

när bakhjulet e fritt i luften hur varvar motorn ur ? forfarande seg ?

Postat: 1 januari 2008, 14:39
av AaLMoO
ja har bytt munstycke till 80 de var 70 innan. Nej den varvar inte mer om hjulet är i luften.. och det är inte röret som är fel för de har vi prova på en annan moppe och då gick den bra...

Postat: 1 januari 2008, 14:58
av haselhoff
Blev de någon skildnad i varvtalet när du bytte CDI boxsen ?

Postat: 2 januari 2008, 18:02
av AaLMoO
nej det blev ingen skillnad :(

Postat: 2 januari 2008, 19:09
av haselhoff
Tängte på att de stog ny cdi box, tänkte jag att du hade monterat en effekt cdi om de stämmer, borde i sånna fall ge ökat varv eller ändrar tändkurva.

malaguti f12 har ju Minarelli motor ju.

Du borde få den o göra minst 70km/h oplugad bara ju.

Postat: 3 januari 2008, 11:28
av AaLMoO
Ja jag köpte en ostrypt CDI... det är ju lika motor som på en neos och vi prova mitt effektrör på en neos och då gjorde en typ 80-90 :p

Postat: 3 januari 2008, 15:36
av haselhoff
Stämmer bra med Minarelli motor då :)

Plockar man variatoringen, bytter avgasystem, stlänger i 95munstycke, o lite andra vikter så ska dom motorerna göra minst 80km/h

Men e variatoringen kvar så gör den kanske max 70km/h nerför.

De sitter ingen variatoring innan för bakre variatorn, för den främre har du ju sakt att du plockat bort.

Sen hur sliten e remmen? min mopped gjorde knapt 100km/h med mitt trim men efter rem bytte, så vet jag inte alls vad den gjorde längre men de va betydligt snabbare en innan :)

En sliten rem tappar du lätt 10-30km/h på beroende hur sliten den e, kan du inte mätta breden på den så ska jag se hur sliten den e i gämförelse med en ny.