TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Artikel skriven: februari 5, 2008

Cpi Aragon - en snygg budgetmoppe

Cpi Aragon - en snygg budgetmoppe

Cpi har med sin modell Aragon fått fram en snygg och sportig scooter. Läs mer om den här.
cpi_aragon50gp_07_450
Jag har aldrig varit för lågpris och budgetmärken men saker förändras. När jag såg Cpi Aragon så var min första tanke
att den såg ju inte så illa ut och den går säkert få ännu finare än den är orginal för utseendet är faktiskt shysst redan orginal.
Att Cpi Aragon har en 2-taktsmotor är riktigt roligt och gör den säkert mycket mer populär bland ungdomarna än om det vore en slö 4-taktare.
12" hjul på ganska snygga fälgar gör även att mopeden får ett bättre intryck än om det skulle vara 10".
cpi_aragon_gp_400
Priset ligger på rimliga 13 900kr vilket är ett mycket bra pris för en 2-takts eu-moped i dagsläget och man ska tänka på att Cpi är inte ett så bedrövligt märke som vissa tror
det är mycket bättre än baotian t.ex. Jag kan inte uttala mig om kvaliten då jag inte kört någon Aragon men av vad man kan läsa och se så verkar det vara god kvalite och fin prestanda.

I mitt tyckte lite löjligt att aragon GP har ett orginalrör som liknar ett effektrör men det är faktiskt ganska snyggt och det lär nog kunna förvirra många poliser och förhoppningsvis är detta något
vi mopedister kan dra nytta av att polisen börjar tro att effektrör är orginalrör.

Här nedan följer lite information om Aragon:

Info:
Eu-moped klass 1 (45km/h)
2-Takt
Sportavgassystem av rostfritt stål
Digital hastighetsmätare.
Varvräknare
12" hjul
Alufälgar
Digitalklocka
Mycket accelerationssnabb
Godkänd för passagerare

cpi_aragon_gp_grblau_300
Avgasröret är i rostfritt stål vilket är kanon så man slipper ful ytrost som försämrar utseendet. digital hastoghetsmätare och även varvmätare(!) är ju kanon att det är orginal
för en moppe för endast 14 000kr.

När det gäller trim så finns det en del cylindrar och väldigt många avgasrör så visst går det få fart på sin Aragon om man vill. Ett nudebar,handtag samt att ta bort vissa orginaldelar tror jag skulle göra Aragon till en väldigt fin moped.

Lycka till med ditt köp!

Robin "ProTeam"

ANNONS
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram