TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: mars 29, 2008

CE-Godkända produkter?

CE-Godkända produkter? 

Många produkter på marknaden är CE godkända som blinkers och avgasrör, vad då kommer frågan vad betyder egentligen att en produkt är CE-Godkänd? Här kommer svaret.

celogo_500_01

Idag när vi handlar moped delar hos olika återförsäljare på Internet så uppkommer oftast produkter som är CE-E godkända, Vissa är det och vissa är inte det. Det är oftast dom produkter som drivs med el, men vissa effektrör alltså nya avgasrör brukar också vara CE-E godkända, Men vad betyder egentligen om produkt är CE godkänd, och vad betyder ordet? I den här guiden kommer du att kunna få svar på det mesta som handlar om detta.
CE- Märkning betyder (Communauté Européenne, Europeiska gemenskapen).

CE märkta varor betyder att dom är godkänd inom EU, alltså så får dom säljas. Får att när en produkt tillverkas så har den många krav att uppnå så den får säljas, som exempel, säkerhet, hälso, miljökrav. Och det menas att dom är EG-Direktiva, det är bland annat avgasrör idag som vi kallas effektrör. Effektrören som är CE godkända måste uppfylla kraven enligt EG-direktiv 97/24/EG, det är betyder inom ”rör” delen , att den släpper ut rätt mängder avgaser osv, alltså den uppfyller kraven inom EU.

Oftast så är dom varorna som är CE- godkända lite dyrare än dom vanliga, om vi säger ett par blinkers som inte är godkända som kostar 79 kr och ett blinkers som är godkända och kostar 400 kr så är det stor skillnad, skillnaden är att dom godkända prylarna brukar hålla bättre, alltså bättre kvalite, plus att när det gäller säkerheten så är den alltid jordad eller något sånt det är helt olika ibland är det, de och ibland inte.

Men vad menas då egentligen med att den måste uppnå säkerhet, miljö och hälso kraven?

- Miljökravet, den får absolut inte sprida något ämne som är dåligt för naturen eller miljön.

- Säkerhetskravet, den måste ha någon typ av jordning eller något sånt, annars kan mopeden börja brinna eller något sånt som kan orsaka elfel i mopden.

- Hälsokravet, detta kanske låter dumt men delar som plast delar tillverkas med olika ingredienser är det något som kan sprida och starta allergi attacker eller cancer. Det är olika ämnen som gör detta.

3546_300

Godkända avgasrör sitter det alltid en plugg i, antingen i mynningen precis vid avgasporten eller i ljuddämparen, men oftast sitter det en vid avgasporten. Det gör röret godkänt med pluggen i, den ska alltså strypa ner röret så att den går ungefär i laglig fart, det gör dom oftast inte. Men en sak du måste göra innan du börjar köra med röret är att du måste besikta det, så att den kommer in i mopedens register, när du ska besikta den så måste du ha med papperna som visar att röret är godkänt, det brukar du få med när du köper röret. När du har gjort det så måste mopeden klara proverna som dom gör när dom besiktar den. Mer om det läs det här:

https://www.twostrokerider.se/artiklar/511

När ni är ute och kör så kanske ni blir stoppade av polisen, men som ni inte kanske vet så har han full rätt att ta dom delarna som inte är CE godkända, delar som är icke godkända blir böter, det är olika men det kan vara mellan 500 kr – 1000 kr. Sakerna som däremot är godkända kan han inte ta, eller han kan ta men om dom är godkända har han ingen anledning att ta dom, om det inte är något som ändrar effekten på mopeden. Men då kommer frågan hur ser jag om min produkt är CE godkänd? Jo det är så att antingen får du med ett papper om att det är det eller så står det på sidan där du köpte det eller som det brukar göra på alla plast/el produkter som är CE-godkända, det står tryck på plasten att den är CE godkänd.

Lycka Till

// KoNG

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam