TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: maj 27, 2009

Byt framdrev på din derbi

Byt framdrev på din derbi

Har ditt nuvarande framdrev hajfenor eller vill du bara byta det till ett mindre eller större? Då kan du läsa mer om hur du ska byta ut det här. Det är inte allt för svårt men är det första gången kan det vara bra att läsa igenom guiden först.

1. Du börjar med att skruva bort växelpet.
 
drev1_468
Detta gör du för att sedan kunna skruva bort motor kåpan.

2. Nu ska du skruva bort motor kåpan och den sitter med tre stycken 8mm skruvar.

drev2_369

3. Nu när den är loss så är det dags att skruva loss drevet.

Det kommer troligtvis att sitta ganska ordentligt men det ska gå att skruva loss med vanligt 8mm verktyg.

drev3_369

4. Nu när det är av så kan du passa på att rengöra lite där för det brukar vara ganska skitigt, det var de i alla fall för mig så jag tog lite avfettning och rengjorde.

drev4_369

5. Sätt dit det nya drevet och sedan så sätter du ”brickan” på det och snurrar den tills den inte kan åka av längre och sen så är det bara att skruva dit skruvarna.

drev5_369

Sen så sätter du bara dit kedjan och sen är de klart, spänn skruvarna ordentligt bara så ska det inte vara några problem.

Lycka nu till med att montera dit nya framdrev och för er som aldrig gjort det förut och vill göra det så kan det vara bra att veta att det inte är allt för svårt att göra.

// DerbiSM

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam