Idag har jag intervjuat Jonas den allmäktiga, läs, njut och skratta!
https://www.twostrokerider.se/cruising-till-brodalen/ - Boomer har filmat när de cruisar i brodalen, lång film så sätt er bekvämt!
https://www.twostrokerider.se/skarpning-i-auktionerna/ - Jonas går ut med en varning ang. Auktionerna då många inte följer reglerna.
https://www.twostrokerider.se/vi-slog-rekordet/ - Vi slog onlinerekordet på sidan! Tack till alla som deltog
https://www.twostrokerider.se/lite-offroad-med-scooter/ - Helt enkelt varför man inte ska köra offroad med scooter
https://www.twostrokerider.se/startar-ungdomsverksamhet-for-meksugna/ - Ungdomsverksamhet för meksugna! Verkar vara ett roligt ställe att snacka skit och skruva på.
https://www.twostrokerider.se/vi-bakom-kulisserna-pa-tsr/ - Lite info om oss som är med och styr i forumet, Allt från siteadmin Jonas till Jag och de andra TSR-crewsen!
Jonas är på en kortare semester så den här veckan har vi fått njuta av lite gamla repiser som gått på TSR.
En gammal film om k-skåpets boatian som onekligen var ös. Filmen fick mig att gråta av skratt så tänkte dela den med er!
Den som vann denna vecka var P3kkl

Blir 2stroke’s Aerox! Väldans otur nu, men han fixar säkerligen det skitsnyggt igen. Kolla in det ! https://www.twostrokerider.se/forum/viewtopic.php?t=36451

Till dagens intervju så är det självaste skaparen av twostrokerider, Jonas, som blir intervjuad med en del lustiga och en del seriösa frågor som folk jag pratat med viljat veta om han. Läs och njut!
Kan du egentligen något om mopeder?
Det var länge sedan jag mekade moped och då sträckte sig mina kunskaper till att dra ur pluggar och byta munstycken.
På senare har jag mekat mycket med båtmotorer, både inom och utombordare. Så där är jag mer eller mindre expert.
Vad körde du för moped?
En Ciao när jag var 14 sen tjackade farsan en Beta RR 50 Enduro, EU-modellen.

Körde du trimmat?
Jag ryckte pluggen i avgasröret direkt och det räckte på den modellen för att den skulle göra en bra hastighet på 80-85 km/h om jag mins rätt. Hade inget mopedkort så farsan var inte så nöjd och det var nog anledningen till min lätta MC, han tvingande in mig på teorikurser och körlektioner för att sedan ta lätt MC-kort. Då kunde han slappna av när jag färdades i högre hastigheter lagligt.
Odlar du skägg?
Nej, det skulle aldrig gå, har för gles skäggväxt än så länge.
Tycker du någon på forumet är söt?
bensinskalle
Har du tjej ? (Alt. kille)
Nope, jag rockar singel ett tag till.

Hur många har du legat med?
Hehe vet inte varför jag svara på den här frågan men +10 kan vi säga.
Hur gjorde du så sidan blev såhär stor?
Tog in grymma moderatorer och skribenter som gjorde ett superjobb från start! Med många guider och reportage ökar träffarna på google och fler hittar hit, så det var bara att mala på så såg vi att statistiken klättrade sakta men säkert.
Vad tar du för en kväll?
En tunnbrödsrulle med två kokta och fett med räksallad.
Vad har du för hobbys?
Golf, videoredigering, skateboardåkning, vindsurfing, titta på serier och filmer, resa, driva med folk när jag är ute och gör stan osäker.
Var bor du?
Stockholm, Södermalm
Hur bor du? (med vem och typ i lägenhet eller i villa)
Bor själv i en hyresrätt
Vad har du för utbildning?
Enbart en 3-årig gymnasieutbildning med inriktning företag/media

Favoritdryck?
Iskall öl
Vad gör du helst en fredagskväll?
Sitta och ljuga på en krog i stan med nära och kära
Hur tycker du forumet går nu?
Just nu går det STRÅLANDE, ni är grymma! Vi slår rekord på rekord just nu
Favoritspel?
Counter-strike och & Mario Kart på nintendo 64
Hur ofta duschar du?
Det där beror lite på om jag tränar eller inte men 1-2 gånger dagligen. (jag vet att ni helst skulle vilja läsa "äääh tar det där med hygien med en nya salt, så 1-2 gånger i veckan".)
Mura undrar varför han är så pass mycket bättre än dig på CS?
Han har inte tagit mig i en match än så vet inte varför han sitter och ljuger, jag har smekt upp han varje gång vi mötts.
Vad har du för framtidsplaner? ( Både i livet och med TSR)
Det blir nog att komma på vad jag vill bli när jag blir "stor". Börja plugga är ett alternativ men måste som sagt komma på vad jag vill plugga till. Vad gäller TSR så kommer vi köra på i vanlig ordning och sätta upp några större tävlingar nu till sommaren!
Varför och hur startade du TSR och är du stolt över din skapelse?
Varför - Fanns ingen sida när vi startade som hade samma setup som vi har, forum kombinerat med nyheter/reportage/guider etc så vi tänkte "varför inte, vi testar"
Om jag är stolt? Det är klart, älskar er grabbar och tycker det är kul att det finns ett stort intresse för det vi gör här på sidan. Det har blivit mer och mer för just er som jag spenderar alla timmar bakom skärmen.

Hur många gånger har dina maskiner skurit för dig?
jag hade en Polo gti när jag var 18 som jag körde lite väl hårt så kamremmen gick innan 10.000 milaservicen. Det kostade en hel del men kände en polare på bilia så han fixade allt åt mig på hans fritid. Annars hade det knappt varit värt att laga.
Gillar du kebab?
Jag ÄLSKAR kebab, det är bland det bästa jag vet. Kebabpizza, kebab i franska, kebabtallrik, kebabrulle, allt med kebab är mycket släckbart!
Vad är din drömbil?
En royce royce phantom
Favoritsport?
Skateboard är roligast att utöva men älskar att gå på fotboll när AIK spelar på Råsunda
Går ut på att gissa märke och modell på bilden under.

Regler
1) Skicka in Märke och Modell (årtal för extra chans att vinna) ex. Yamaha Aerox årsmodell 2004
2) Endast ett bidrag per medlem!
3) Svaren skickas till mig via PM! (AxxxeL)
LÄNK - https://twostrokerider.se/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=27111
4) Tävlingen avslutas på Söndag kl. 23.59.59, svar efter det godkänns ej.
5) Om flera personer har svarat rätt lottar jag ut vinnare.
6) Inga svar hit under i kommentarer!
Lycka till!
//AxxxeL