Har du haft planer på att modda dina kåpor men du vet inte riktigt vad som blir snyggt? Kolla då igenom denna guide för att få tips!
Nu för tiden blir det allt mer vanligt att man "moddar" d.v.s. att man göra egna modifieringar på bl.a kåporna men även andra saker med såsom variatorkåpan m.m.
Detta är inte det enklaste att få till snyggt om man är helt ny på området men det kan vara kul att försöka på sina gamla slitna kåpor eller om man har fått någon spricka på nån kåpa och man får för sig att leka lite med spackel. Enligt dom allra flesta är mopeder som är moddade snyggare än mopeder som enbart är köpstylade då man satt sin egen "prägel" på mopeden då man själv gjort nån shysst modd.
Bland det vanligaste "moddarna" man kan göra är att kapa sidokåporna på sin crossmoppe och även spackla ihop och forma om bakkåporna t.ex. På scootrar kan man spackla ihop kåpor med varandra och skära ut "scoops" samt luftintag.
Bland lite lättare modifieringar är att borra hål samt skära ut hål och placera t.ex. stylingnät där. Tar man bara tid på sig och gör ett bra förarbete brukar det ofta sluta bra.
Här nedan följer lite bilder på moddade mopeder så ni ser hur man kan göra.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Robin "ProTeam"