Vart är det säkraste stället där man kan ställa sin moped? Såklart i garaget I den här guiden kommer du få reda på varför du ska göra det och lite tips och trix hur du håller den ren och så att den håller längre.

Idag så ställer folk sina mopeder överallt, men oftast i ett garage om man har ett, har man inte ett så brukar folk låsa fast dom i något cykelställ där dom bor. Folk som bor utanför stan har oftast något garage, ladugård, eller skjul, att kunna ställa sin moped. Man förlänger mopedens livslängd när man ställer mopeden i ett varmt garage. Ställer du den ute i regnet och skiter i att ställa den under ett tag, så kommer det regna, på mopeden, då saker kommer att börja rosta.
En annan sak är också att när det är dag så lyser solen på mopeden, så man i längden kommer få solblekta kåpor, alltså dom kommer få en matt utseende, det är oftast dom mer gamla kåporna som blir så. Man vill ju liksom inte slänga ut pengar på ett helt nytt kåpset bara för att man har varit lat och ställt den ute. Ha mopeden helst inte över natten ute, då på natten bildas fukt och tar sig in i olika ställen i mopeden och ställer till rost och en massa andra problem. Men den viktigaste delen av att inte ställa den ute, det är stölder. I Sverige så händer det rätt ofta att någons eller din egen moped blir stulen. Kanske p.g.a du inte har låst mopeden eller bara lämnat den ute, vilket inte är bra.
Tänk på också att ALLTID låsa mopeden vart du än går, även om du bara ska in i kiosken och köpa något snabbt, för en stöld kan hända snabbt innan du ens har märkt det. Lås gärna också mopeden när den står i garaget, för är den inte låst om den står i garaget eller någonstans överhuvudtaget så får du inte ut något i försäkring om den inte var lås, för då är det ditt eget fel, då du får skylla dig själv. Så att kom ihåg, är det en crossmoped? Lås den helst med både styrlås och kättingslås om du har, då är den trygg, är det en scooter så är det samma sak där, lås den med styrlås och med kättingslås.

Vinter kör du med mopeden så ska du absolut ställa den i garaget efter varje åk, för har du kört en regning dag, då det är blask och salt på vägen, så vill du nog inte att det sätter sig och rostar sönder allt, då är det nog bäst att ställa den i ett varmt garage där det mesta rinner bort. Vill du vara riktigt noga efter varje åk i snö eller något så ska du spola av mopeden snabbt alltså från all snö och salt som löser sig, och sedan ställa den direkt i det varma garaget så allt rinner bort. För om salt på vägen fastnar på mopeden så kommer det slitna ner mopeden något hemskt och du kommer förlora mycket i värde.
Vilka lås är då bra att rekommendera? Ja en bra början är ju alltid att se efter och låsa den med styrlåset, vilket nästintill alla mopeder som tillverkas idag har, men enligt lag så är det 2 lås som gäller om man ska få ut något på försäkringen. Ett kättingslås är nästan ett måste till en scooter, kanske inte lätt att ta med sig, men man har ju ett fack i mopeden där man lägger det och låser efter varje körning. Till en crossmoped så funkar kättingslås alldeles utmärkt också, men det finns också skivbromslås som det heter, vilket jag inte rekommenderar, men det är ett lås för den som vill kunna ta med sig det lätt och slippa bära runt på ett kättingslås.
Lycka till nu!
// KoNG