Rille är en kille som bor i järfälla, han kör även cross och stuntar på fridtiden, här har han svarat på lite frågor så som hur hans värsta krasch var och hur han fick intresset att stunta, läs mer om detta här!

Tjena Rille! Berätta lite om dig själv.
- Hey! Jag bor i järfälla och brommr varannan vecka, har en syster, på fritiden kör jag cross eller stuntar. Sen ska jag gå flygteknik i gymnasiet.
Låter bra de! Vad fick dig att börja stunta och vad kör du för hoj?
- Jag tröttnade på att bara åka vanligt så jag började åka lite på bakhjulet, kolla på lite stunt filmer. Utvecklade sedan det och så fortsatte det. Jag kör på en aprilia sr50 med malossi 70cc sport, arreche 19mm fögge, leovince zx, och en massa småpill med variator och koppling. jag valde den hojen för att det inte är så många som stuntar med sr50, man vill ju sticka ut lite i mängden, o inte bara köra slider och aerox.

Okej, härligt! Jo, håller helt klart med om att dem flesta stuntar med slider och aerox så det var helt rätt av dig att köra på något annorlunda! Hur länge har du stuntat?
- Jag har ju åkt lite bakhjul osv ganska länge nu, men har stuntat seriöst ca 3 månader.
Okej, vilket/vilka är dina favorit stunt?
- Special K eller highchair och combos av alla slag.

Nice, har du varit med om någon vurpa än så länge?
- Jadå, jag hade varit inne och bytt gasvajer på moppen, sen skulle jag ut å testa, startar upp moppen och puttrar iväg, sen gasar jag på då känner jag att vajern går av... precis i "fullgasläget" o fastnar på något jävla sätt, så det e fullgas på så jag hoppar av. Moppen for rätt in i en gammal Volvo som stod parkerad... Jag fick lite skrapsår m.m. moppen klarade sig ganska bra sned gaffel intryckt kylare, fick förstås byta ut alla kåpor framtill osv. Någon riktig vurpa inom stunt har jag väl inte gjort, skulle vara den gången då jag körde special K onehander o låg riktigt högt upp, då missa jag bromshandtaget o slår över, men det hände inte så mycket då.
Oj, det där första verkar lite farligt! Tur att du inte satt kvar för då kunde det ha gått riktigt illa. Och synd att moppen fick sig några smällar! Hur ofta brukar du stunta?
- Ja sånt händer, jag brukar köra lite då och då när jag har tid.
Okej, härligt! Är det något du vill säga innan intervjun är slut?
- Jag vill tacka alla stuntare för att ni håller igång sporten, jag vill tacka far min för reparations bidrag m.m. och så vill jag speciellt tacka mattias (som e en grym stuntare) och daniel (danomino) och anthon för att dem alltid hänger med ut när man vill stunta. stort tack.
Tack för att du tog dig tid att svara på frågorna och lycka till med stuntandet! Ha de gött!
// DerbiSM