TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: november 21, 2010

N2O - Koppla lustgassystem till moppen?

N2O - Koppla lustgassystem till moppen?

Lustgas är en kemisk förening som består av en kväveatom och två syreatomer.
Lustgas innehåller 33% syre, till skillnad från vanlig luft som endast innehåller 21%.
Detta gör lustgasen lättare att antända en vanlig luft.
Snabbare antändning leder till ett ökat varvtal, därmed ökas effekten beroende på hur mycket lustgas du använder...

n2o_006_550

Lustgassystemen delas in i torra och våta system.
Nu undrar nog många vad som menas med våta och torra lustgassystem?

Ett torrt är ett system med bara gas, där du endast har en koppling i foggern (se bild nedan), där du ansluter gasen.

nos_foggers_550

Ett torrt system är inte lika kraftfullt som ett vått, alltså du kan inte få ut lika mycket.
Detta beror på att det är bara gas som kommer in i motorn och inte mer bränsle, när du har mer bränsle också kan du använda mer lustgas.
Ett torrt system kan öka effekten mellan 30-50% beroende på setup och munstycke.

När det gäller ett våta system så är det inte bara lustgas som går igenom systemet, utan även bränsle från tanken, då har men en bränslepump som pumpar in så mycket bränsle som önskas, det styr man genom munstycken som sitter i foggern.
På våta system finns det två anslutningar, ena är till lustgasen och andra till bränslet, då det kommer in både bränsle och lustgas.
Det våta systemet kan ge en effektökning på ca 50-100% beroende på setup och munstycke.
 
Om man jämför de båda systemen så skulle jag aldrig kört på ett torrt system, då det är väldigt riskabelt för motorn, du ökar endast luftflödet och inte bränsleflödet in i motorn, vilket kan leda till att den får för lite bränsle, och det resulterar i att den kan skära.

n2o_005_550

Inkoppling:
När det gäller inkopplingen så själva systemet är hemskt enkelt.

Det är två saker som skall kopplas, lustgasen och bränslet.
Vi kan börja med lustgasen:
Från tuben till lustgassoliden skall det sitta en slang i munstycket som det står IN på, sedan från soliden (där det står OUT) in i foggern, det va själva gasen.
Så kopplar man in ett torrt system, då man inte har något bränsle man skall koppla in.

När det då gäller ett vått system är det bara att lägga till bränslet, och det gör du så här:
Från tanken till bränslepumpen skall det gå en slang, sedan vidare en slang till bränslesoliden (det står bränsle på den), vidare från den och ner till foggern även på foggern står det vilken av de två anslutningarna du skall använda till bränslet.

Nu har vi kommit till elen som jag tycker är lite jobbigare, det du behöver är följande: en knapp, strömbrytare, sladdar, relä och ett 12v batteri.
Här har jag ett kopplinsschema över ett NX-system, ett NOS-system är identiskt.
När ni har detta framför er så kan man inte misslyckas. =)

inkoppling_manual2_634

Foggern kopplar du in i insuget eller förgasaren, nått sånt här:

inkoppling_frgasare_550

Bra att tänka på:
Vad är då bra att tänka på vid användning och inställning av lustgas?
En sak som kanske är självklart, värm upp motorn ordentligt innan användning och håll inte inne knappen för länge!
När du kör på ett torrt system så justerar du munstycket i foggern till lustgasen, när du ökar luftintaget. I detta fall av lustgas. Måste man även öka bränslet, och i ett torrt system gör man det genom att öka munstyckena i förgasaren.
När man gör det så kan det leda till att mopeden går ojämnt utan lustgasen då motorn är inställd till att köras med lustgas. Det kan leda till att den kommer bluddra och ha ojämn acceleration.

Därför rekommenderar jag att om man skall köra med torr gas, skall man ha ett ganska lågt munstycke i foggern så du slipper ha ett jättestora munstycken i förgasaren.

Det som är lite speciellt med lustgas är att, ju mer lustgas desto mer effekt kan motorn ge ifrån sig, då måste du även öka munstycket till bränslet.

Inte som utan då man måste ha lagom av både luft och bränsle, här är det så mycket som möjligt av varje om du vill ha ut maxeffekt, med det finns ju så klart en spärr som med allt, det blir allt högre tryck i motorn ju mer lustgas du sprutar in vilket kan leda till extrema skador på motorn.

Motorn kan t.ex explodera som här
explosion_n2o_550

Samma sak skulle hända med en mopedmotor... den går i 1000 bitar.

Vad bör man ha för övrig setup?

Man bör ha en Hypersetup som är god för ca 20hk. Det handlar inte om hur vass motorn är, det handlar mest om hur tålig den är, men de vassa delarna är oftast de delar som håller bäst. Och vill ha 100% effektökning är det en hypersetup som gäller, och ett högt munstycke i foggern.

n2o_008_550

Här är exempel på vad för setup du kan köra på, om du vill ha en stor effektökning:

Växlat: AM6/Derbi
Cylinder: Metrakit Prorace 70cc, hebo manston revo/patanegra 70cc, malossi mhr team 80cc, bidalot 70cc/80cc, simonini 90 (portad!)
Vev: Barikit, Metrakit Prorace, Stage6 HPC. Skall du ha längre slag kör på Barikit bra kvalitet.
Avgasrör: Metrakit Prorace, Metrakit copa GP, bidalot TM, Barikit.
Tändning: PVL Digital/Analog, Italkit Digital/Analog, Malossi Eprom, Conti CRX.
Koppling: Metrakit MRD, Stage6, Polini 5 lamell.
Insug reeds: Conti CRX, Vforce.
Förgasare: Stage6 R/T 24-28mm, keihin PWK 24-30mm, Koso PWK 24-34mm, mikuni TM 28mm.
Lustgassystem: NX Pana kit

Scooter: Minarelli/Piaggio LC
Cylinder: Stage 6 R/T 70cc, Hebo manston Revo/Patanegra, Metrakit Prorace 70cc, Malossi MHR team speed 2/och den portade, Polini Evo 2 70cc, Polini big

Evo 84cc/94cc, Malossi Big Bore 77/86cc, 2Fast4Race 80/86cc, TCR 80cc/88cc.
Vev: Metrakit Prorace, Malossi Titan/vanliga, 2Fast, Stage 6 HPC/R/T, TCR, Kiesler.
Avgasrör: Metrakit Prorace, Malossi team/big bore, Polini Big Evo, Roost, JS, 2Fast, TCR.
Tändning: PVL Digital/Analog, Italkit Digital/Analog, Malossi Eprom, Conti CRX, stage 6 R/T
Variator: Malossi Overrange, Stage6 Overrange.
Främre remskiva: Malossi Overrange, Stage6 Overrange
Bakre remskiva: Malossi Overrange, Stage6 Overrange
Koppling: Malossi delta chlutch.
Kopplingsklocka: Malossi, Stage6 R/T
Rem: Malossi
Insug reeds: Malossi vl14, Vforce, Stage6.
Wigg: Stage6 R/T, Kiesler
Förgasare: Stage6 R/T 24-28mm, keihin PWK 24-30mm, Koso PWK 24-34mm, mikuni TM 28mm.
Lustgassystem: NX Incognito Kit, NX Piranha kit, NOS vått, NOS torrt.

Lycka till!

//Anton

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam