Då var det dags för en ny tävlingsform till som vi presenterar för 2009, vad handlar det om då? Jo att över 1000 meter mäta en fart, sträckan körs åt vardera håll och ett snitt räknas kan man förenklat förklara. En start sträcka på 6-800 meter som följs av flygande km på tid.

Klasserna som bjuds in är i stort bil, mc, scooter, quad och snöskoter, regelverket som styr klasser mm följer reglerna i USA som är utvecklat under lång tid. Det bygger på chassin och motorer, cylindervolym överladdning mm man kan säga att det finns klasser för alla och i detta läge kommer en enklare klass indelning att tillämpas. Märkes klasser kommer att finns där snabbaste tex Volvo koras.
En diskussion med ett Svenskt företag har inletts som tillverkar däck, kommer att ta fram en lösning på högfarts is däck till detta rekordförsök, så alla kan köpa däck som passar till isen.
Tanken är att alla kan vara med och få en tid på sitt fordon så nu är det upp bevis hur fort man vågar köra på en sjö is!
Finns även flera isbanor där man kan prova på att köra med sitt fordon, flera aktiviteter kommer att presenteras.
/Redaktionen