TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: december 25, 2007

Lågvarvig eller högvarvig setup scooter

Lågvarvig eller högvarvig setup scooter

Har du funderingar på olika setuper som är högvarviga och lågvarviga. I den här guiden kan du läsa om olika setuper som är högvarviga respektive lågvarviga.

När man väljer vilken setup man ska köra på så bör man tänka på om man vill ha en lågvarvig, högvarvig eller
en setup som är mittemellan. En lågvarvig setup resluterar i ett bra bottendrag med god acceleration och en helt okej toppfart medans en högvarvig står för ett lite sämre bottendrag och acceleration men har en väldigt god toppfart.
Väljer man något mittemellan får man en god acceleration och toppfart vilket kan vara roligt det med.

Själv föredrar jag lågvarvigt eftersom jag gillar att ha ett bra acc när jag är ute och kör med kompisar och speciellt
när man mest kör i stan kan det vara roligt med en lågvarvig setup. En setup mittemellan hög och lågvarvigt kan även vara roligt
det tråkiga som jag tycker med det är att man varken får ett grymt acc eller grym toppfart utan det är hyffsat rakt igenom.

Ett exempel på en lågvarvig setup till scootrar som fungerar bra för daglig körning är

b_1552_283
Polini sport/corsa
Leovince ZX
17.5mm förgasare
Polini speedclutch
polini speedcontrol
etc

Den här setupen består av ett lågvarvigt avgasrör och cylinder samt en liten förgasare vilket bidrar till mer bottendrag. Jag rekommenderar
starkt polini sport/corsa för sin hållbarhet med. sporten/Corsan med ett zx ger ett riktigt bra bottendrag men även en hyffsad toppfart på runt en 90km/h skulle jag tro.

Vill man ha en setup mittemellan som lämpar sig för dagligkörning så kan jag rekommendera

b_1592_283
Malossi Sport
Yasuni Z
19mm förgasare
etc.

Denna är mer högvarvig än polini sporten men inte lika högvarvig som vissa andra cylindrar och lämpar sig bra att köra med om man vill ha både bra toppfart och acceleration
yasuni röret bidrar till lite mer toppfart än zx:et också så setupen i sig lämpar sig riktigt bra om man vill ha både toppfart och
acceleration

En högvarvig daglig setup är

b_3011_283

Stage6pro sport
stage6pro avgasrör
21mm förgasare
etc

Denna setup består
utav en aluminium cylinder samt ett rör som är anpassat till just cylindern. Denna klassas som upper sport
och är brutal på gata, toppfarten borde hamna runt 105km/h beroende på omständigheter och accet är grymt trots att setupen är högvarvig.
21mm förgasaren bidrar med ännu bättre toppfart.

Dessa 3 setuper
är enbart tips på vad som går köra man kan sätta ihop sin setup på många olika sätt men detta kan ses
som hjälp i valet.

Lycka till

Robin "ProTeam"

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam