Motorcyklar används allt mer inom det polisiära arbetet och när det gäller att bekämpa brott. Motorcyklar som oftast kommer fram där fyrhjuliga fordon har det svårt, effektiviserar arbetet optimalt.
Det är även väldigt avskräckande och brottförebyggande att ha dom körandes i kvarteret. BMW har försett polisen världen över med fordon i många år men just i Kalifornien har poliskåren försatts med BMW’s G650 Xchallenge.
![]() | ![]() |
Polisen i Bakerfield, Kalifornien är dom som köpt in sig på BMW’s 650 kubikare. Förhoppningsvis kommer det hjälpa polisen i deras arbete med att bekämpa brott. Någon nytta kommer det alltid att göra, folk kommer i alla fall se upp till polisen på ett annat sätt och passa sig för att utföra trafikbrott.
Vad tycker ni om detta? Är det något Sverige skulle ha användning för?
/Redaktionen