
Hej, Berätta lite om dig själv!
- Jag heter Jonas Engström och är 15 år fyller 16 i september, jag bor i Stockholm i en förort som heter Viksjö. Jag är en kille som älskar motorer och att spela hockey. jag har alltid gillat bilar och allt med motorer sedan födseln ?
När fick du ditt intresse för styling och trimning?
- Det började direkt när jag hade köpt min moped var trött på hur den såg ut och gick så var tvungen att fixa den! 🙂
Vad för fordon har du ?
- Jag har en Speedfight 2 och det är min 1:a och enda. Jag kan avslöja att jag kommer köpa mig en till moppe som ska gå på växlat, den kommer köpas till sommarns start 😉
Kommer det ett projekt om den också då kanske?;)
- Inte vad jag tänkt mig faktiskt. Ska börja med att köra original på den till en början, men man vet aldrig fingrarna kommer väl troligtvis inte kunna hållas i styr. (a)
Vad har du för setup på din Speedfight och vad är planerna med den i framtiden?
- Min setup på speedyn är Stage6 70cc sport, Stage6 pro avgasrör, Stage6 insugskit, Dellorto 19mm black edtition förgasare, Malossi Multivar, Malossi Fly koppling, Stage6 drivrem. Mina framtidsplaner med moppen är att få den så unik som möjligt och komma på så många meets som möjligt!
Varför valde du just en Speedfight?
- Jag valde mellan en Aerox och en speedfight 2 men sen så insåg jag att Aerox var väldig vanligt och att jätte många hade det, så jag köpte min speedfight av min kompis för ett billigt pris!:)
Då säger vi tack till Somlow för intervjun och hoppas att vi får se dig på många meets i år!
- Tack! Det lär bli av det. Jag vill tacka pappa och haampish@tsr för all hjälp jag fått!
Om du önskar se mer av projektet klickar här
// andersjohansson@tsr / en i TSR CREW