TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: november 19, 2009

Hur en lysdiod fungerar

Hur en lysdiod fungerar

Här kommer det fakta om hur en Lysdiod är uppbyggd och hur den fungerar.

En lysdiod är en halvledare
som är byggd av en PN övergång precis som en vanlig diod (LED: Light Emitting Diode). Det betyder man måste koppla + till + och - till - för att den ska börja lysa. Lysdioden har 2 ben, och ett av benen är kortare, och det benet kallas katod. Det andra benet som är längre, är + och kallas anod. Om benen skulle vara avklippta, så kan katoden kännas igen på att kanten på inkapslingen ofta är tillplattad på den sidan, och att katoden oftast är kopplad till "skålen" eller den största elektroden inuti lysdioden.

led1_127

De flesta butiker som tillexempel Claes Ohlson och ELFA säljer lysdioder. Det finns även olika nät butiker som man kan besöka som brukar sälja dessa fina små ljus. De flesta lysdioder brukar ha ett spänningsfall på omkring 2 Volt. Framspänningsfallet är kopplat till vilket färg den har. Röda lysdioder tillexempel ligger på 1.6V. För att lysdioden skall lysa måste en Ström flyta genom lysdioden. Detta kan man helt enkelt göra genom att koppla den till en spänning. Men det är sällan man har exakt 1.6V i ett batteri.

led2_300

Vanliga spänningar brukar vara 3V, 5V 9V, 12V. Kopplar man in för hög spänning på lysdioden så går den sönder. Även om man skulle ha exakt 1.6V är det bra att begränsa strömmen genom lysdioden för att öka livslängden väldigt mycket, ifall de överhuvudtaget håller. Detta sker med hjälp av ett lämpligt motstånd.

Lysdioden är en smart uppfinning
som kanske löser framtidens energi problem? En diod har en väldigt låg energi förbrukning och ger trots allt väldigt mycket ljus om man ser på den lilla energiförbrukningen. En diod kan hålla i flera år och det gör så att lysdioden är en miljövänlig produkt som kan vara bra att använda i framtiden då de vanliga glödlamporna kommer att försvinna mer och mer. Lysdioder är även fint att ha på mopeder, och en stor fördel är ju att de drar så lite ström.

Källa: https://www.elektronikforumet.com/wiki/index.php?title=Lysdiod

Hoppas detta gjorde er lite klokare

//Bredmar

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam