TSR logo - Twostrokeriders logotype i röd färg
Reklambanner för Gosnow.se
Artikel skriven: juni 19, 2009

Fredag och midsommarafton

Fredag och midsommarafton

Nu är det äntligen fredag igen och självklart så kommer det att bli ett fredagsreportage även denna fredagen! Kommer bli det vanliga, lite om vad som har hänt i veckan, intervju och självklart tävling. Denna gång är det jag (DerbiSM) som kommer skriva det, hoppas ni gillar det!

Detta året har det varit mindre mopedolyckor enligt ett reportage som kom upp denna veckan vilket jag tycker är väldigt kul att höra! Det är heller inte lika många som trimmar just nu enligt artikeln. Får hoppas det fortsätter så här detta året, utan några moped olyckor!
Läs mer här: https://www.twostrokerider.se/artiklar/1378

Börjar din moped jävlas med dig? Då tycker jag du ska läsa igenom guiden som kom upp i veckan, där kan du läsa om hur du får igång din tjuriga motor, kanon bra guide tycker jag och den är skriven av Bensinskalle, väldigt bra skrivet! Tycker helt klart ni ska läsa igenom den: https://www.twostrokerider.se/artiklar/1377

Kom även upp ett reportage igår om Motocity, jag tycker det låter som en butik med bra priser och shysst personal så själv ska jag försöka ta mig dit och skaffa lite delar till Derbin, tycker ni också ska gå dit om ni har vägarna förbi.

Har även intervjuat stunt_pojken^^:

Tjena Jonte! Berätta lite om dig själv.
- Hej! Tomas. Jag heter Jonte Nilsson och är en kille ifrån Laholm som ligger i södra halland jag är 16 år och gillar det mesta med motorer bor både hos min mamma och min pappa varannan vecka så det är lite tråkigt den vecka jag är borta ifrån moppen jag har 2 bröder Båda motorintresserade 2 systrar och pappa är oxzå motorintresserad därifrån fick jag nog större delen av intresse för motorer(motor i blodet) haha

pojken1_384

Haha okej, kan du berätta lite om moppen du kör just nu?
- Ja, det är en Piaggio Zip från 2002 gått ca 500 mil väldigt lite tycker jag. Nästan alla ägare har stuntat med den därför är den i det skicket den är i nu. jag har fixat en tolva och lågvarvigt rör, mk handmade ska byta till mig ett zx också eftersom mk’t var för långt gick i marken tyvärr annars var det skitbra gick väldigt lätt upp på bak hjulet. ska även beställa lite kåpor snart. den är förövrigt till salu (hör av sig den som vill köpa eller byta) perfekt stunt moppe!

pojken2_384

Okej, låter bra de! Vad fick dig att börja stunta?
- jag vet inte riktigt, men kollade väldigt mycket på Andreas Austafsson och kollade även på folk häromkring där jag bor och tycker det är häftigt testade med min dt men det gick ju inte så bra sen sålde jag den och köpte den jag har nu och som sagt de förra ägarna stuntade ju med den så tänkte jag: jag tycker det är nice att stunta och har en bra moppe för det så varför inte testa så var det nog.

Okej! Har du haft några fordon förutom Zipen och Dt’n?
- ja fast nej en piaggio ciao har jag kört runt med innan jag fyllde 15 fast det var min brors och nu har jag plockat sönder den så han är sur på mig, Haha

Haha, du mekar med alla fordon du! Såg även att Zipen är till salu, vad har du tänkt att skaffa för någon moped sen eller är moppe tiden över för din del?
- Jag vill ha välxat helst nyare , inte helt ny då men typ 00-04 eller något som är i samma värde som min då jag har lite dåligt med pengar just nu ett tag tänkte jag byta mot en 740 för att göra i ordning tills jag är 18 men det satte pappa stopp för tyvärr

pojken3_430

Okej, jag tycker själv du ska satsa på någon billig derbi eller reiju, dem är riktigt goa mopeder tycker jag. Men ska inte störa dig mer nu, tack för att du tog dig tid att svara på frågorna och lycka till med säljandet av Zipen!
- ja jag vill juh ha rieju eller någon billig derbi men finns inte jätte många billiga. tack själv och lycka till med din moped

Självklart blir det tävling även denna gången!
Blir den lite mer vanliga tävlingen denna gången för att jag tyvärr inte kom på någon annan att ha men ska försöka klura ut någon till nästa gång! Dock är det 3 bilder istället för 2 så att tävlingen blir lite svårare för jag tycker nästan det blir för lätt annars.

Ni ska alltså leta på Twostroke och sedan skriva vad det är för produkt på bilderna, både länk och namn på produkt ska vara med.

BILD 1:

tavling1_192

BILD 2:

tavling2_203

BILD 3:

tavling3_198

Regler:
- Svaret ska skrivas här som kommentar
- Det ska vara med både länk och namn på produkten
- Alla tre svar ska vara med
- Svaret ska vara skickat innan 00:00 annars är det ogiltigt
- Man får endast svara en gång
- Ändrade inlägg diskas
- Ni ska ha läst igenom reglerna innan ni skickar in ert svar

Ni får ledtrådar lite senare om jag tycker det är för få som svarat.

Lycka till med tävlingen nu och ta det relativt lugnt ikväll!

// DerbiSM

ANNONS
Elcykeltrim.se Reklam
ANNONS
Twostroke reklam
ANNONS
ANNONS
iGripdubb.se Reklam