Sida 1 av 1

Jamacrol trimpipa, puch maxi

Postat: 23 september 2008, 16:54
av TheShining
Hej, jag har en Puch Maxi med uppborrat insug så den går i ca 50 km/h.
Problemet är att jag köpte ett Jamacrol trimmavgasrör för 407 kr och när jag satt på det så går den skit. Vad kan problemet vara ?
Den gick bättre med det gamla orginalröret, och jag testkörde precis innan jag bytte. Hjälp mig.

Postat: 23 september 2008, 16:56
av LinuSuniL
de kan vara fel bestyckning till de röre

Postat: 23 september 2008, 17:00
av TheShining
LinuSuniL skrev:de kan vara fel bestyckning till de röre


Menar du att jag ska byta munstycke ? Kan tilllägga att min moppe går bara på tomgång när tomgångsskruven är inskruvad till max.

Postat: 24 september 2008, 16:34
av TheShining
Hallå, det är väl någon som vet eller. :)

Postat: 24 september 2008, 16:38
av Siikarn
Yes du ska byta upp i munstycke, sen är dem röret jävligt högvarvade, dina portningar i cylindern kanske aldrig uppnår rätt varvtal för att det ska bli någon effekt, men som sagt testa o peta upp dig några munstycken

Postat: 24 september 2008, 16:46
av TheShining
Siikarn skrev:Yes du ska byta upp i munstycke, sen är dem röret jävligt högvarvade, dina portningar i cylindern kanske aldrig uppnår rätt varvtal för att det ska bli någon effekt, men som sagt testa o peta upp dig några munstycken
Min cylinder är inte portad men man borde ju märka någon skillnad i alla fall. Men jag testar och byter upp mig 10 storlekar. :) Och hör av mig sen.