Sida 1 av 1
Rör till fyrtaktare ?
Postat: 23 augusti 2008, 15:46
av vivahulten
Hej, jag har en kompis som har en yamati rx9 fashion, och han vill ha effektrör till den, då till frågan vilka rör passar?
Passar samma som på Keeway focus ?
// TIm HUlten
Postat: 23 augusti 2008, 16:36
av lennart wiklund
effektrör ger ingen som helst effekt till en fyrtaktad motor.
Postat: 23 augusti 2008, 18:07
av bensinskalle
säg inte de....
de kanske är ett skittunt ärtrör han har på nu ^^ ... Satsa på o byt ljuddämpare i första hand! själva röret byter du om du portar toppen etc

Postat: 23 augusti 2008, 18:28
av KoNG
Tim tim tim

Tänk nu på att 2takts rör och 4takts för inte är dom samma

4takts rör är bara ett böjt rör i princip, medans, 2taktare har en formad expansionskammare

Postat: 23 augusti 2008, 19:24
av lennart wiklund
KoNG skrev:Tim tim tim

Tänk nu på att 2takts rör och 4takts för inte är dom samma

4takts rör är bara ett böjt rör i princip, medans, 2taktare har en formad expansionskammare

Med ett visst motstånd i.helt rätt kong.Du har fattat detta du.att sätta på ett effektrör på en 4-taktare det är och kommer ända tills ni kan köra dessa fyrtaktare till månen att inte ge minsta effekt,fattar inte vad vissa har svårt att förstå detta.Har ni inte läst någon motorlära??
Som ni kanske vet så skall en tvåtaktad motor "gå" in i denna effektpipa.En 4-taktare kan inte göra detta.
Jo föressten 4taktaren kan gå att få in i pipan,MEN då måste ni skruva isär den först,för att sedan montera ihop den innuti dämparen
