Sida 1 av 1

Derbi trimning

Postat: 17 augusti 2008, 20:09
av slaka-driver
Tjena grabbar :D jag kör med en Derbi Senda x-race 2004 , på den har jag tagit bort strypningarna i avgasröret , drevat den. Men jag skulle gärna vilja få nägra tips på flera sätt att trimma den.







och btw. var finns CDI boxen på min moppe?



tack på förhand :)

Postat: 17 augusti 2008, 20:11
av derbi_filip
CDI-boxen sitter undeeer vänstra kylarkåpan!

Postat: 17 augusti 2008, 20:11
av senda99
din cdi sitter vi tanken på ramen brevid kylarvingen på vänster sida

Postat: 17 augusti 2008, 20:12
av Moddad
Kolla under vänstra "Kylarkåpan" så ska du se en liten svart låda där det går in sladdar, sitter nära signalhornet..
Du kan köpa ett effektrör, förgasare, cylinder mm.
Vet inte om CDIn är strypt på 04orna... Kan den varva ut fullt som den vill eller stannar det på 8-10k ?

ok

Postat: 18 augusti 2008, 18:54
av slaka-driver
jag har hittat CDI boxen nu , och varven vet jag inte , för det finns ingen varvmätare , bara km/h .
visst äre den vita sladden jag ska koppla ur/skära av?

Postat: 18 augusti 2008, 19:22
av Moddad
Kapa inte, sitter med "stift" så bara att dra ur och koppla in igen om du vill

Re: Derbi trimning

Postat: 18 augusti 2008, 19:42
av Moto_X
slaka-driver skrev:Tjena grabbar :D jag kör med en Derbi Senda x-race 2004 , på den har jag tagit bort strypningarna i avgasröret , drevat den. Men jag skulle gärna vilja få nägra tips på flera sätt att trimma den.







och btw. var finns CDI boxen på min moppe?



tack på förhand :)
Scysst, jag har en exakt lika dan moppe:) Samma årsmodell och allt :lol: Du kan ju alltid sätta på cylinder, förgasare, luftfilter osv. Om du väljer att köra på original röret, så kan du ju sätta på nån form av sport cylinder som passar dej och din körstil ;)

Postat: 18 augusti 2008, 19:50
av maczon
det funkar inte att bara koppla ur den vita sladden... jag gjorde det på min men de funka inte (Derbi Senda xrace 05) men kanske det funkar på 04

jj

Postat: 24 augusti 2008, 19:05
av slaka-driver
sladden i CDI:n sitter fast med nåt sorts stift , men det fungerar bara som nåt sorts skydd , ändå är sladden fastkopplad , måste kolla imorrn