Sida 1 av 1

yamaha slider 70cc startar inte.. behöver hjälp!

Postat: 5 oktober 2015, 16:35
av tvedberg
har en yamaha slider med 70cc och 21mm pwk förgasare.

det började med att jag bytte från 50cc till 70cc men jag hade ingen packning mellan förgasare och cylinder så det läckte moppen gick helt okej men sen helt plötsligt inte starta längre, beställde packningar och allt och fick det tätt

moppen gick i ett par mil sen så börja den bluddra och dö. startar ibland på startgas och går ett par meter extremt dåligt.

har provat allt tändstift, munstycken och lågfartsmunstycket och gjort rent förgasaren kollat gnista, så att bensin finns, kompression finns det massor utav, membran så det håller tät.

allt har gått under 15mil. vad fan kan det vara för fel?

Postat: 5 oktober 2015, 18:47
av Lukaas1
Kolla packoxarna.
Har samma problem på min neos skriv hur du fixar de så vore de schysst.
Jag har nya packboxar, vev, cylinderkit, lager och packningar.

Postat: 13 december 2015, 13:21
av Kinaracer
Kolla att du satt dit membranet igen. Jag glömde det en gång och då var moppen jävligt svår att få igång :lol:
Är det tätt vid kröken?
Kanske läker luft mellan cylindern och chimspackningen?

Postat: 17 februari 2016, 19:38
av tgb stunt
Kinaracer skrev:Kolla att du satt dit membranet igen. Jag glömde det en gång och då var moppen jävligt svår att få igång :lol:
Är det tätt vid kröken?
Kanske läker luft mellan cylindern och chimspackningen?
även om det inte är tätt till kröken startar den, jag körde i flera veckor med 2-4mm mellanrum där :D