proking20 skrev:hej min baotian startar inte den har fått ny tänd spole och ny förgasare men den startar inte ens på tänd sprej. jag vette fan vad det är för fel.
Sen får du gå över luft sidan så du är säker på att den får luft.
Sen ger du dig på bränsle sidan. Förgasaren går ju på vacum så kolla så alla vacumslangar är hela, bränslefilter inte tätt samt att membranet i förgasaren är som det skall annars startar den inte.
Zundapp ks50 70cc athena "agge steg2+ port" mikuni 20mm racerör, race stake, Nerplockad för mer portning samt renovering av ram och motor!
När det är en 4-takt så blir det hela mera problematiskt än när det är en tvåtaktare. I fyrtaktaren finns ventiler, kamaxel och om dessa är slitna eller är feljusterade kan motorn bli svårstartad eller omöjlig att få i gång. Dessutom i sådana fall går motorn oftast dåligt. Men i andra fall bör du gå uteslutningsvägen för att hitta felet.
Börja med tändstiftet som ska slå en ordentlig gnista.
när du kickat några gånger och den inte startar så plocka av tändstiftet och se på det. Om det är fuktigt så kommer det bensin i cylindern och är det då gnista på stiftet ska motorn åtminstone ge tendenser att starta. Men när en motor inte startar är det alltid svårt att säga vad problemet kan vara på rak arm. Det kan bli mycket sökande men hoppas du hittar felet.
Kymco super 9 AC
70 cc Airsal sport
originalrör urpluggad
Lättare v-vikter