Sida 1 av 1
DT50MX - drar sjukt mycket olja - varför??
Postat: 15 maj 2015, 13:05
av nizzehult
Det är en otrimmad skönhet från sent 80-tal och av olika skäl så vill jag köra med separatsmörjning. Och allt verkar funka men det går
sjukt mycket olja, vi pratat om 1 dl per mil eller nåt liknande!
Moppen är väldigt lättstartad, ryker inte nämnvärt och går ungefär som den ska i övrigt. Inga läckage.
Det bildas en svart gegga som kommer ur avgasröret och att detta är oförbränd tvåtaktsolja har jag förstått. Kör med Biltemas men har även testat annan.
Pumpen är genomgången och ser ut att funka som den ska (finns ju inga justeringar på själva pumpen) och den är inställd med pinnen framför punkten på tomgång. Så här:
http://img235.imageshack.us/img235/8559 ... 005jx8.jpg
Har tyvärr ingen annan pump att testa med och jag vill alltså helst inte köra med olja i bensinen.
Hur löser jag detta??
Postat: 15 maj 2015, 17:50
av darkon123
testa skaffa en annan pump :/
annars blir detväl olja i bensintanken :3
Postat: 15 maj 2015, 20:03
av nizzehult
darkon123 skrev:testa skaffa en annan pump :/
annars blir detväl olja i bensintanken :3
Ja men det är ju inte bara att "skaffa".
Det måste ju vara nåt fel på denna och det borde gå att åtgärda.
Olja i tanken blir absolut sista lösningen.
Re: DT50MX - drar sjukt mycket olja - varför??
Postat: 15 maj 2015, 20:10
av G-son
nizzehult skrev:Det bildas en svart gegga som kommer ur avgasröret och att detta är oförbränd tvåtaktsolja har jag förstått.
Hur mycket?
Har du koll på oljenivån i växellådan? Har den möjligen stigit?
Re: DT50MX - drar sjukt mycket olja - varför??
Postat: 16 maj 2015, 08:29
av nizzehult
G-son skrev:nizzehult skrev:Det bildas en svart gegga som kommer ur avgasröret och att detta är oförbränd tvåtaktsolja har jag förstått.
Hur mycket?
Har du koll på oljenivån i växellådan? Har den möjligen stigit?
Nej, den har inte stigit. Och det är inga små mängder som kommer ut via avgasröret! Helt klart överdoserar pumpen men varför? Kan den vara felaktigt ihopsatt? OM det saknas nån bricka eller så, händer då detta?
Postat: 16 maj 2015, 09:40
av darkon123
nizzehult skrev:darkon123 skrev:testa skaffa en annan pump :/
annars blir detväl olja i bensintanken :3
Ja men det är ju inte bara att "skaffa".
Det måste ju vara nåt fel på denna och det borde gå att åtgärda.
Olja i tanken blir absolut sista lösningen.
håller med men men...
Postat: 16 maj 2015, 10:08
av Beya
Varför är oljeblandning absolut sista utvägen?
Postat: 16 maj 2015, 11:49
av edvib
Beya skrev:Varför är oljeblandning absolut sista utvägen?
vad tror du
Re: DT50MX - drar sjukt mycket olja - varför??
Postat: 16 maj 2015, 12:57
av G-son
nizzehult skrev:Nej, den har inte stigit. Och det är inga små mängder som kommer ut via avgasröret! Helt klart överdoserar pumpen men varför? Kan den vara felaktigt ihopsatt? OM det saknas nån bricka eller så, händer då detta?
Jag har aldrig grävt mig in i själva pumpmekaniken i DT50MX-pumpen, men det är inte omöjligt att något som monterats fel leder till att oljemängden blir fel. Normalt sett är det bara det utvändiga "vajerhjulet" som reglerar oljemängden genom att ändra längden på pumpkolvens slag.
Postat: 21 maj 2015, 17:29
av nizzehult
Jag har förstått att brickan eller brickorna som ligger bakom den stora brickan som sitter på det hjul där vajern sitter har nåt med detta att göra. På en sprängskiss jag hittade så benämndes dessa "shim plunger" (#10 på bilden) vilket låter misstänkt. På min sitter det inte mindre än 3 (!) såna mindre brickor. Hur ser det ut på era?
http://www.cmsnl.com/yamaha-dt50w-dtlc- ... ml#results
Postat: 27 juni 2015, 22:47
av nizzehult
Fick tag på en annan pump.
Monterade den.
Visst, nu drar den mindre olja men jag tycker ändå att det går förhållandevis mycket. På 30 mil så har nivån sjunkit med kanske 4 cm i oljetanken och så mycket ska det väl ändå inte gå?
Själv körde jag K50 back in the days med separatsmörjning - året om - och jag fyllde upp oljetanken 2-3 ggr per år tycks jag minnas.