Sida 1 av 1

Avgassystem till Kymco Agility 4-takt

Postat: 7 mars 2015, 21:23
av Lennart Gerdeman
Hejsan. Tänkte vässa en av mina Agilitys och ha sommarstugan. Det jag köpt är cylinder Airsol 82cc topp Maraku 85cc med stora ventiler racingkam samt 24mm förgasare. Mitt problem är att jag inte kan få tag i avgassystem med grövre innandiameter. det verkar inte finnas något till 4-taktare. Nu till min fråga. Kan jag använda Kymco agilitys 2-takt system det ligger ju på 26mm invändig mot 20mm 4-takt. Vad tror ni, kan det funka? Mvh Lennart :?:

Postat: 7 mars 2015, 21:29
av yamaha270
Borde inte gå därför att 2-takts rör har en expansionskammare som inte finns i 4-takts rör? (Kanske är helt ute och cyklar men tror det iaf)

Postat: 7 mars 2015, 21:37
av Lennart Gerdeman
Okey. Då får jag väl köpa ett billigt 2-takt system och kapa av ljuddämparen och spara anslutnings röret och sen sätta på en annan ljuddämpare. Eller har någon nått annat tips :) .