MT-5 dör nästan på gaspådrag när den blir varm

Allt som har med motor/trimning för "övriga mopeder" att göra.
allenklein
Elmoped
Inlägg: 16
Blev medlem: 21 augusti 2014, 09:31

MT-5 dör nästan på gaspådrag när den blir varm

Inlägg av allenklein »

Hej

Min MT-5a dör nästan vid gaspådrag när den blivit varm (efter cirka 10 minuters körning). Den funkar OK när den är kall. Tyder detta på att den får för lite eller för mycket bensin?

Moppen dör nästan vid c:a 1/4-1/2 gaspådrag. Detta pågår ungefär 5 sekunder, sen varvar den upp bra. Men alltså bara när den är varm. Den är även mer svårstartad när den är varm. Ibland får jag t.o.m. springa igång den. När den är kall startar den oftast på första kicken.

mvh
Klein
Användarens profilbild
lucman
Svårstartad skrothög
Inlägg: 186
Blev medlem: 25 maj 2014, 20:41

Inlägg av lucman »

Den får för mycket, när motorn är kall behöver den mer bensin och i ditt fall får den rätt blandning då och när den blir varm får den för mycket bensin
allenklein
Elmoped
Inlägg: 16
Blev medlem: 21 augusti 2014, 09:31

Inlägg av allenklein »

hej

Tack för svaret. Det kan nog stämma eftersom det blir bättre av att jag skruvar ut luftskruven nästan ända ut. Jag ska prova att gå ner I munstycke.

mvh
klein
Skriv svar