Tänker nu då starta en tråd här på min Derbi Senda med USD gaffel.
Tråden kommer innerfatta mina mål, setup osv. Tänker satsa mycket på styling nu då den redan är lite trimmad, men såklart så kommer det trim in i bilden också.
Historia :
Köpte Derbin i slutet av December förra året, betalade 9k för den och den var väl inte i sitt bästa skick. Menmen, tog hem den och började fixa med elen som var riktigt kass. Hängde sladdar här och där och inget var inkopplat i stort sett, men fick ordning på det tillslut. När jag köpte den satt det 50cc sport cylinder och Gianelli 2t rör på, vilket ändå var helt okej till en början med. En dag började motorn skaka något hemskt så jag tog bort den och började riva ner den, veven var då helt slut och kolven hade tagit några smällar. Så jag bestämde mig för att trimma den. Samma kväll la jag en beställning på delar.
Mål
Få en av södra Sveriges finaste/fetaste Derbi.
Lära mig mera är självklart ett mål, men vill kunna mopeden ifrån grund och botten när jag är klar.
Ha en effekt som jag är nöjd med och ligga före alla andra i byn med.
Nuvarande setup
Hebo Tomahawk 80cc cylinder
Barikit Competition vev
Orginal tändning
Gianelli 2T
Parmakit Membran
Dellorto Black Edition 21mm
15/53
Kommande setup
Hebo Tomahawk 80cc cylinder
Barikit Competition vev
Voca Carbon 80cc
MVT Premium tändning
24-28mm förgasare - Polini/Dellorto
15/53
Första bilden från tidigare ägare

Såhär såg den ut när jag köpte den

Och hur den ser ut idag


2a Augusti 2014 [spoiler]2;a Augusti 2014
Började idag på kåporna iallafall, tröttnade på svart så kommer att köra på kolfiberfilm med färg som skiftar mellan blått och lila. Kommer bli riktigt fett
Kåporna är inte i bästa skick.. men det ska ändras på


...men det ska ändras på



Kom inte mycket längre idag pga jag lanade igår och är riktigt trött haha. Men kommer update under morgondagen så stay tuned ni som nu kollar

3e Augusti 2014
[spoiler]
Vaknade idag vid 12 och gick såklart ut och fortsatte jobba, glömsk som man är glömmer man ta kort på framkåporna innan man är klar med dom..
Menmen, de var helsvart så det borde gå att lista ut haha






Framkåporna blir det en liten twist på, då materialet har blivit felskickat och de skickat en rulle mindre från USA så är jag tvungen att göra en nödlösning då jag inte orkar vänta 34dagar på det.



Resultat av kåpor
Tyckte det blev riktigt snyggt, lite tråkigt dock att materialet var fel så att ena sidan blev lite halvdålig pga att jag var arg och trött på de som skickade det.






Nu får ni jättegärna skriva vad ni tycker och vad som kan förbättras. Kommer att lägga upp bättre bilder på framkåporna osv under morgondagen.
Ha det bra allesammans //Razer [/spoiler]
Slänger upp lite bilder bara för ni som tar er tiden och kollar. [spoiler]





Sen på röret jag polerade upp för ett tag sedan, har ytrostat nu så kommer nog göra iordning det snart

Vill även tacka mina föräldrar oerhört mycket för hjälp och sponsring.
Ha det bra, over and out //Razer [/spoiler]
SÖKER RÖR TILL -BRA- PRIS, Voca, ProRace, Barikit.
Har någon det så får ni gärna slänga iväg ett PM