Peugeot Ludix läcker ur förgasaren

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
currysnurry
Elmoped
Inlägg: 42
Blev medlem: 28 augusti 2013, 16:06

Peugeot Ludix läcker ur förgasaren

Inlägg av currysnurry »

Tjenatjena, var ute och stuntade med ludixen häromdagen och märkte att det rann bensin utåt helvete ur "överflödsslangen".

Alltså den slang som går från förgasaren och rakt ut.

Detta hände alltså precis efter jag gått ner med bakhjulet typ, så såg jag att det rann bensin. Nu har hela tanken tömts (ungefär).

Jag kollade om det var fel på trottelnålen men den rörde sig i samband med att jag snurrade på gashandtaget, så det verkar inte vara trottelnålen.

Någon som vet vad som är felet och hur man löser detta?

tack på förhand! :D
Användarens profilbild
Rainn
Farsans gamla zündapp
Inlägg: 794
Blev medlem: 11 februari 2014, 14:37
Ort: Uppsala

Inlägg av Rainn »

Kan förstå att det rinner ut från "överflödsslangen", men har en lösning där det kan funka! Själv har jag tätat hålet och tagit bort slangen så det rinner aldrig ut därifrån! Så testa dig fram och hör av dig när du löst problemet och hur du löst det! :wink:
“I live my life a quarter mile at a time. Nothing else matters: not the mortgage, not the store, not my team and all their bullshit. For those ten seconds or less, I’m free.”
currysnurry
Elmoped
Inlägg: 42
Blev medlem: 28 augusti 2013, 16:06

Inlägg av currysnurry »

Okej tack, men tror det finns en annan lösning som är mer "legit". Men tack ändå :)
Skriv svar