Sida 1 av 1
Polera Aerox fälgar
Postat: 20 januari 2014, 21:41
av AddeTuning
Tjena, hade tänkt att polera mina fälgar eftersom jag redan har hela mopeden isärskruvad och jag tycker den svarta färgen ser lite tråkig ut. Hur ska jag gå till väga? Tänkte på baksidan lixom, där är det inte så lätt att komma åt med poleringsboll å grejor

Postat: 20 januari 2014, 21:52
av TheGrimReaper
Spara det svart då? annars får du försöka så gått det går!

Postat: 20 januari 2014, 22:07
av Speedway
Följ denna guiden helt ! Då får du en bra polerad yta ! Lycka till !
http://www.poleringsguide.se/poleringsguide/
Postat: 20 januari 2014, 22:54
av RammeA
Annars kan du bara polera fälgkanterna. Blir sjukt snyggt det med!
Postat: 20 januari 2014, 23:07
av Persson97
se till att ha ordentliga verktyg, så du kommer åt och inte behöver hålla på i 100 år.. men är det något som jag verkligen skulle rekommendera i ditt fall är färgborttagningsmedel, tror det kommer hjälpa mkt..
Postat: 20 januari 2014, 23:36
av Demuz
har du polerat innan eller är detta första gången? om det är första gången så råder jag dig nog att börja med något mindre projekt så som vattenpumpskåpan eller variatorkåpan så du får ett litet hum om vilket arbete som krävs för att få ett bra resultat.
men om du nu känner dig redo för att polera fälgarna så kan jag ge några tips.
*börja med färgborttagning så du får bort all färg
*slipa med ett så grovt papper/sliptrissa så att du precis får bort porer och repor som finns i materialet och jobba dig långsamt uppåt i små steg. avsluta med 2000-3200 papper beroende på hur noga du vill vara.
*var extremt noga med att skölja av fälgen mellan varje slipmoment,du vill ju inte att du ska få repor pga att du har grövre slipkorn kvar på fälgen när du går över till finare papper/trissa
* gå sedan över till poleringen. detta moment görs med fördel med tex en borrmaskin med tejpad chuck och en tygtrissa. finns olika polervaxer man kan använda sig utav. annars så duger även autosol för att få till en fin glans.
och viktigast utav allt
HA TÅLAMOD för det kommer att ta tid men ju noggrannare du är vid varje slipsteg ju finare slutresultat kommer du att få!
här är ett par exempel på detaljer som jag själv har polerat som visar att man kan få näst intill kromliknande resultat bara man lägger ner lite tid och kärlek på delarna.
lycka till!
Postat: 21 januari 2014, 12:18
av bönan
Använd färgborttagningsmedel det kommer spara Dig x antal timmar