Sida 1 av 1
Rieju Drac LED-blinkersrelä problem
Postat: 29 oktober 2013, 13:51
av tobberobbe
Hej, har ett problem nu med mitt Koso elektroniska blinkersrelä, den fungerade bra igår när jag kopplade in den, men nu muppar det ur sig totalt, dvs att när jag trycker på blinkersknappen så blinkar framljuset och inga blinkers.
Video på problemet
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?v=8jq0Ct3b ... e=youtu.be[/youtube][/youtube]
Postat: 29 oktober 2013, 14:07
av Derbi_Guy
koppla in alla kablar till blinkers osv så att inget är urkopplat och testa igen?
Postat: 29 oktober 2013, 14:25
av tobberobbe
Derbi_Guy skrev:koppla in alla kablar till blinkers osv så att inget är urkopplat och testa igen?
Provade precis, blev samma skit igen. Håller på att gå i taket..
Provade sedan med gamla reläet, gick hur fint som helst.
Postat: 29 oktober 2013, 15:08
av derix
Älskar din dialekt, Kan det vara att sladdarna nuddar vid varandra och eventuelt fram lampans sladdar med så elen typ "hoppar"
Postat: 29 oktober 2013, 15:18
av tobberobbe
derix skrev:Älskar din dialekt, Kan det vara att sladdarna nuddar vid varandra och eventuelt fram lampans sladdar med så elen typ "hoppar"
Men den uppför sig inte på samma sätt när man har gamla reläet inkopplat? Det är just det, finns ingen direkt logisk förklaring till varför det just blir som det blir, och varför påverkas alla lampor av just det reläet?