Sida 1 av 1

Justeringsmöjligheter skivbroms?

Postat: 8 september 2013, 10:05
av currysnurry
Tja! Jag ska börja stunta och undrar om dessa bromshandtag, (http://twostroke.se/product.asp?product=17349)

"Justeringsmöjligheten", det man justerar är väll vid vilken grad eller vad man ska säga, bromsen börjar ta?

Finns det något billigare sätt att göra så bromsen tar senare, har ju skivbroms så finns inte finjusteringar som det finns på trumbroms :/
Är dessa handtag bättre för stunt i och med att de är platta ända till slutet av bromshandtaget? (http://twostroke.se/product.asp?product=15006)

Med vänliga hälsningar! :)

Postat: 8 september 2013, 11:08
av currysnurry
Någon? :D

Postat: 8 september 2013, 11:10
av rärox
Läs reglerna för i helvete, det måste ha gått minst sju dagar innan du får bumpa.

Postat: 8 september 2013, 12:56
av MrAndersson
Rärox, du behöver också läsa reglerna. Läs reglerna båda två.

Angående din fråga, så TROR jag inte att de finns någon justerings möjlighet. Det enda är ju om du släpper in lite luft så blir ju dom lite svampigare och tar senare, men detta kan ju vara livsfarligt så rekommenderar de ej.

Postat: 8 september 2013, 13:00
av currysnurry
Okej, men den första länken, då kan man väl ändra detta på justerings knoppen?

Postat: 8 september 2013, 13:07
av floydei
första länken. Funkar perfekt till stunt, och jävligt sköna :) Har provat båda och dem andra skaver in i fingrarna. inte dem första.
så jag hade valt dem första