Sida 1 av 1

Tolka tändstiftet

Postat: 19 augusti 2013, 15:29
av SkillDriver
Tjenna!
Idag har jag försökt ställa in rätt munstycke, men har inte lyckats så jätte bra! :( Har bytt både upp och ner och provkört ca 10 minuter per gång men färgen ändras inget märkbart
Kan ni hjälpa mig tolka mitt tändstift? Ska det vara mer eller mindre bensin? :)

EDIT: Ingen jätte bra bild för att mobilen vägrade fukusera

Bild

Postat: 19 augusti 2013, 15:36
av AndreWidestedt
Ser ut att vara en bra blanding, kanske lite liiiiiitteee mager.

Postat: 19 augusti 2013, 15:47
av Demuz
tycker att det ser väldigt bra ut :) tändstiftets färg ger bara en fingervisning om hur bra bestyckad förgasaren är. så finjustera hellre det sista på "känsla" än att gå efter stiftets färg för ett par storlekar upp och ner gör inte sån enorm skillnad på färgen :)

Postat: 19 augusti 2013, 17:52
av SkillDriver
AndreWidestedt skrev:Ser ut att vara en bra blanding, kanske lite liiiiiitteee mager.
Demuz skrev:tycker att det ser väldigt bra ut Smile tändstiftets färg ger bara en fingervisning om hur bra bestyckad förgasaren är. så finjustera hellre det sista på "känsla" än att gå efter stiftets färg för ett par storlekar upp och ner gör inte sån enorm skillnad på färgen Smile
Tack så mycket för hjälpen :D

Okej ska tänka på att inte gå för mycket på tändstiftet :)

Postat: 19 augusti 2013, 18:58
av Rexxy
Att kolla på tändstiftet är bara en lätt fingervisning om hur motorn går. Men det rätta hittar man med känslan! Men känner om motorn går rent eller inte.

Det bästa sättet enligt mig, är att prova från stort. Där man verkligen märker att det bluddrar. Och sen gå ner en efter en, tills du hittar det första där den inte bluddrar alls. Du kan köra på det munstycket som motorn inte bluddrar på, men man kan oftast gå ner en till två storlekar till för att få den att gå bättre.