Sida 1 av 1
Aerox läcker bensin från luftboxen
Postat: 19 juni 2013, 00:33
av AeroxRikard
Bytte munstycke från 85 till 95 sen slängde jag ihop de och sen börja det läcka från luftboxen och förgasar slangen vad har jag gjort för fel?

Postat: 19 juni 2013, 00:39
av Jakzu
Skulle tro att den får för mycket bensin, vad menar du med förgasarslangen? Och vad har du för setup?
Postat: 19 juni 2013, 00:45
av AeroxRikard
Jag har urpluggat zx och 4.3 vikter menar den slangen underkoppen som släpper ut överflödigbensin om jag inte har fel?
Postat: 19 juni 2013, 00:46
av Jakzu
Vrf bytte du munstycke då? Prova att göra rent förgasaren!
Postat: 19 juni 2013, 00:53
av AeroxRikard
Man ska väll byta munstycke när man byter till effektrör? Måste jag strippa hela moppen och ta bort förgasare för att göra rent den eller?
Postat: 19 juni 2013, 01:13
av Jakzu
AeroxRikard skrev:Man ska väll byta munstycke när man byter till effektrör? Måste jag strippa hela moppen och ta bort förgasare för att göra rent den eller?
Ja du ska byta munstycke när du gör det. Men startar den och går? Eller flödar den över direkt? Jag vet inte vad du behöver göra för att komma åt förgasaren bra pga av att jag inte vet hur den är placerad på aerox.
Postat: 19 juni 2013, 01:18
av rärox
Du behöver egentligen bara skruva bot den här lådan under sadeln för att få loss den, men det underlättar att dra bort lite er kåpor.
Postat: 19 juni 2013, 02:03
av AeroxRikard
Asså den startar ju och går men det läcker ju
Postat: 19 juni 2013, 06:44
av Karlsson_98
AeroxRikard skrev:Asså den startar ju och går men det läcker ju
du har inte fått dit nån packning fel då?
kolla så slangarna sitter ordentligt annars plocka isär förgasaren o gör rent.