Sida 1 av 1
Aprilia sx 50
Postat: 15 maj 2013, 08:13
av matte1
Min kompis har en aprilia sx 50 och har leovince v6 (lågvarvigt) och har 26 (104) större i munstyck och tagit bort strypningen i luftintaget och i leovincen. Och har bytt till 62 bakdrev från 53. Och han tycker att den går bra men det håller jag inte med om men har inte lyckats övertala honom om att den inte mår bra. obs ännu på inkörning. Enligt mig så varvar den allt för mycket och kommer förr eller senare skära ihop. snälla hjälp att övertala honom eller rätta mig om jag har fel.
Postat: 15 maj 2013, 08:23
av david96
Du har fel... Han ska varva så mycket som möjligt, förutsatt att den är rätt inställd och det röret varvar inte mycket för den delen
Postat: 15 maj 2013, 08:48
av skymningsrejser_1337
Får den tillräckligt med soppa? Han måste ju byta munstycke om han pluggar ur röret och luftintaget

Postat: 15 maj 2013, 09:28
av wasprocker
Varför är alla så jävla soppa-fixerade`?
En 2takt ska varva mycket och det är inga problem. Det är du som har fel TS,tyvär.
Sålänge inte oljepumpen går åt helvete osv så är det inga problem. Men soppaförbrukningen ökar ju om du varvar mycket,visserligen.
Sålänge moppen går bra så behöver du inte trixa med munstycken....gisses.