Sida 1 av 1
Oljelampa lyser fel Vivacity
Postat: 23 februari 2013, 01:39
av moppepojke272
hej, har problem med min vivacity, varje gång jag vrider om nyckeln så börjar oljelampan att lyssa även fast det finns tillräckligt med olja i och sen när jag startar slocknar den, någon som vet en lösning?
Har även problem med den digitala tankmätaren som ofta visar fel antal "pluppar" på displayen
Postat: 23 februari 2013, 01:54
av kjsebbe
Att den börjar lysa innan du har startat den är väl bara för att mätaren håller på o "starta upp". Brukar vara så på skotrar också

Postat: 23 februari 2013, 01:57
av moppepojke272
dock så började den bete sig sådär efter jag hade skruvat lös oljetanken för att jag skulle byta kåpor på den
Postat: 23 februari 2013, 07:32
av Demuz
oljelampan ska ju tändas en kort stund när man startar så att man kan se att lampan är hel innan man åker ut och åker

Postat: 23 februari 2013, 09:36
av byYn
Demuz skrev:oljelampan ska ju tändas en kort stund när man startar så att man kan se att lampan är hel innan man åker ut och åker

Precis

Och angående att den visar fel antal "pluppar" på bensinmätaren, det blir ofta så med digitala mätare men när man kört i några minuter brukar det vara ganska stabilt.