Kylarvätska?
Postat: 5 februari 2013, 18:47
Kan man använda vilken glykol/kylarvätska som helst?
Tänkte som på bilar så finns det speciella för vissa bil märken
Tänkte som på bilar så finns det speciella för vissa bil märken
Ett forum där vi diskuterar allt om mopeder
https://twostrokerider.se/forum/
Tror det går. Men är inte säker, så lita inte på migduunnoo skrev:Kan man använda vilken glykol/kylarvätska som helst?
Tänkte som på bilar så finns det speciella för vissa bil märken
Frågan är ju, vem har nytta av ett sånt här inlägg?Linusen skrev:Tror det går. Men är inte säker, så lita inte på mig
CaToXXo skrev:Frågan är ju, vem har nytta av ett sånt här inlägg?Linusen skrev:Tror det går. Men är inte säker, så lita inte på mig
OnT: Som jag har uppfattat det så kan du använda alla sorters glykol, det är ju en moppe vafan. blanda inte olika glykolsorter bara.
Ja. Det är bättre att blanda med vatten.MisterDT50R skrev:Jag kör på 100 % ren glykol nu blå är den tror det är OKQ8:as blir kokpunkten tidigare då?
tack för den dära bilden den var bra!Demuz skrev:tänkte bara lägga upp den här så man ser ungefär hur blandningen påverkar fryspunkten.