Sida 1 av 1

Mjuka dämpar vad göra?

Postat: 31 december 2012, 00:09
av Böldhare
nu är det så att dämparna på min moppe är alldels för mjuka både fram o bak, kan trycka ner dom en bit utan större ansträngning med armarna. Så vad ska jag göra för att fixa till dom?
tack o hej :)

Postat: 31 december 2012, 00:12
av G-son
Börja med att ta reda på vad det är för moped du har. När du vet det talar du om det för oss också, så vi vet vad det är för grejer vi ska snacka om.

Är den mjuk som i att den bottnar för lätt, eller som i att den inte dämpar och hellre vill studsa?

Postat: 31 december 2012, 00:23
av Böldhare
cpi sm 09, Dom är likssom svampig den är en blandning mellan att dämparna bottnar lätt och så ''stutsar'' dom , om man sitter två på så är den kanse bra 2-3 cm innan reg skylten går i däcket

Postat: 31 december 2012, 00:25
av creppish
Böldhare skrev:cpi sm 09, Dom är likssom svampig den är en blandning mellan att dämparna bottnar lätt och så ''stutsar'' dom , om man sitter två på så är den kanse bra 2-3 cm innan reg skylten går i däcket

åk inte 2

problem solved!

Postat: 31 december 2012, 00:37
av slider_jeppe
banta.

Postat: 31 december 2012, 01:13
av alb1n
slider_jeppe skrev:banta.
kaxigt, men det kan ju funka :roll: :idea:

Postat: 31 december 2012, 01:18
av TheGrimReaper
Håll Topicen!

Postat: 31 december 2012, 01:34
av ZX
Finns det någon ventil på dämparn som du kan pumpa dem hårdare med.?

Postat: 31 december 2012, 01:44
av G-son
"Studsiga" dämpare brukar vara det föra tt dom inte dämpar längre, det är bara fjädern som bär upp vikten men inget som bromsar dess rörelse. På bakdämpare brukar det gå märka om man ber någon annan hålla mopeden i styret medan man trycker ner bakänden så mycket man kan och släpper hastigt. Om den stiger upp med en tydligt bromsad rörelse fungerar dämparen, om moppen kommer upp snabbt (precis som att släppa en hoptryckt fjäder snabbt...) bör det betyda att dämparen är kass.

Framgafflar är lite värre att testa på lätt beskrivligt sätt, men dom går i alla fall renovera om dom är dåliga. Moppestötdämpare brukar vara soptunnan nästa, och köp en ny...

Postat: 31 december 2012, 01:57
av DiNozzan
Köp nya dämpare. Cpi´s dämpare är väderlösa. När jag och en kompis åker på hans så ligger hans bakdämpare i botten hela tiden. Och gaffeln är inte mkt bättre.

Postat: 31 december 2012, 05:21
av k-skåpet
DiNozzan skrev:Köp nya dämpare. Cpi´s dämpare är väderlösa. När jag och en kompis åker på hans så ligger hans bakdämpare i botten hela tiden. Och gaffeln är inte mkt bättre.
Då skulle du vart med när lilla Helgee och Zimpa körde med målerås med den och jag o kax låg bakom med DRD´n, saknades ju halva nummerplåtshållaren när dom hade kommit fram.

Postat: 1 januari 2013, 03:15
av Böldhare
antar att det bara är o slänga dom o köpa ett par nya eller? och isåfall var kan jag hitta ett par fram o bak för en rimlig slant?

Postat: 1 januari 2013, 03:25
av LennartTuning
byt packboxar i framgaffeln och fyll på med ny olja. kostar ungefär 500kr. rätt så enkelt på moppar.


köp en ny bakdämpare för ungefär samma summa.

Postat: 1 januari 2013, 03:49
av DiNozzan
k-skåpet skrev:
DiNozzan skrev:Köp nya dämpare. Cpi´s dämpare är väderlösa. När jag och en kompis åker på hans så ligger hans bakdämpare i botten hela tiden. Och gaffeln är inte mkt bättre.
Då skulle du vart med när lilla Helgee och Zimpa körde med målerås med den och jag o kax låg bakom med DRD´n, saknades ju halva nummerplåtshållaren när dom hade kommit fram.
Haha, så det är därifrån som halva plåten försvan, alltid undrat när...

Postat: 1 januari 2013, 15:47
av Böldhare
LennartTuning skrev:byt packboxar i framgaffeln och fyll på med ny olja. kostar ungefär 500kr. rätt så enkelt på moppar.


köp en ny bakdämpare för ungefär samma summa.


jag kör nog på det tackar :)