Sida 1 av 1
AM6 laddningsproblem
Postat: 26 juli 2012, 22:13
av MrAbdullah
Hejsan

Jag har en Rieju drac -04. Den funkar fint med ett undantag, nämligen strömmen. Jag har mätt strömmen på kablarna som kommer från motorn men där är det som mest 1.6 volt. Detta resulterar i att alla lampor lyser dåligt och att tutan bara "brummar". Finns det en generator eller vad finns det mer som kan vara fel?
Postat: 26 juli 2012, 22:35
av TheGrimReaper
Låter som om det är antingen voltregulatorn eller tändplattan som det är fel på? Och du kan inte mäta strömen som kommer från motorn man får mäta efter voltregulator...
Postat: 26 juli 2012, 22:43
av MrAndersson
Kolla säkringen!
Postat: 27 juli 2012, 09:48
av MrAbdullah
Jag har testat att mäta efter regulatorn men det är samma mätvärden på kablarna som går in och kablarna som går ut från den.
Postat: 27 juli 2012, 09:58
av Demuz
MrAbdullah skrev:Jag har testat att mäta efter regulatorn men det är samma mätvärden på kablarna som går in och kablarna som går ut från den.
Tippar på att regulatorn är kass isf.
Postat: 27 juli 2012, 11:46
av MrAbdullah
Finns det isåfall något alternativt till en ny regulator? Den är ju ganska dyr...
Postat: 27 juli 2012, 12:41
av Axel
MrAbdullah skrev:Finns det isåfall något alternativt till en ny regulator? Den är ju ganska dyr...
Reglerna perhaps? Har hört att de ska lösa många problem. Är snäll o flyttar tråden åt dig nu, men tänk lite innan nästa tråd om du vill stanna.
Postat: 27 juli 2012, 13:38
av CaToXXo
MrAndersson skrev:Kolla säkringen!
Inget batteri, ingen säkring.
Postat: 27 juli 2012, 21:50
av MrAbdullah
Axel skrev:MrAbdullah skrev:Finns det isåfall något alternativt till en ny regulator? Den är ju ganska dyr...
Reglerna perhaps? Har hört att de ska lösa många problem. Är snäll o flyttar tråden åt dig nu, men tänk lite innan nästa tråd om du vill stanna.
Tack för hjälpen! Hade lyckats missa regelsidan totalt men har läst igenom och ska bättra mig nu:)
Postat: 28 juli 2012, 09:33
av MrAbdullah
Nu har jag och en kompis försökt att ordna lite med elen men jag blir bara förvirrad! Kan inte någon kunnig person förklara hur det fungerar. Skriv allt ni kan om elen på en Rieju Drac. Ex. vart kommer strömmen ifrån (Jag har inget batteri), hur omvandlas den och hur stark ska den vara normalt? Tacksam för all hjälp jag kan få:)
Postat: 28 juli 2012, 10:19
av xytoo
MrAbdullah skrev:Nu har jag och en kompis försökt att ordna lite med elen men jag blir bara förvirrad! Kan inte någon kunnig person förklara hur det fungerar. Skriv allt ni kan om elen på en Rieju Drac. Ex. vart kommer strömmen ifrån (Jag har inget batteri), hur omvandlas den och hur stark ska den vara normalt? Tacksam för all hjälp jag kan få:)
Strömmen kommer från svänghjulet, ju mer du varvar ju mer ström får du i moppen men du kan ju inte få för mycket för då går delarna sönder så därför har du en volt regulator som gör att strömmen aldrig går över ca 12volt !
Så följ kablarna från vänster sidan av motorn så ska 3st gå in i Cdin och en in i voltregulatorn, så slit av den som går in i voltregulatorn och kontrollera hur många volt där kommer när du varvar upp, tänk på att jorda bra !