Sida 1 av 1
3 Otroligt rörande historier om personers öde
Postat: 16 april 2012, 20:45
av Mattyyy
Tjenare jag har 3 trådar från SH som jag tänkte posta här så ni moppepojkar också kan diskutera angående trådarna.
Men jag förvarnar er dom är sjukt rörande. Tro mig jag gråter fan aldrig men utav ena tråden kom det flera trådar så det rann längs kinden.
http://www.sporthoj.com/forum/showthrea ... 4ste-v%E4n (Den mest rörande , fyfan)
http://www.sporthoj.com/forum/showthrea ... -fick-d%F6
http://www.sporthoj.com/forum/showthrea ... oj%E5kning
Tragiska berättelser
EDIT : Kom på att detta eventuellt är en felpost då det är historier men trots allt inte mopeder det gäller men tyckte det passade bäst här ändå
Postat: 16 april 2012, 20:47
av will3
Jadu, den där första läste jag för ett tag sen och det finns inte så mycket mer att säga än att den var jävligt rörande..
Postat: 16 april 2012, 20:47
av TSR`BakarN
det är så jävla rörande

men väldigt intressant o nyttigt o få i lite vett!
Postat: 16 april 2012, 20:54
av Mattyyy
TSR`BakarN skrev:det är så jävla rörande

men väldigt intressant o nyttigt o få i lite vett!
Bra att läsa för dom som tänker (Citerar Widell från chatten) Det händer inte mig och jag kan gasa på.
Postat: 16 april 2012, 21:01
av widell
Mattyyy skrev:TSR`BakarN skrev:det är så jävla rörande

men väldigt intressant o nyttigt o få i lite vett!
Bra att läsa för dom som tänker (Citerar Widell från chatten) Det händer inte mig och jag kan gasa på.
baraså alla vet får ni läsa det ur sammanhanget.. matty länkade 2 av dessa igår och jag skrev så som dom flesta brukar tänka. alltså var det inget svar som återspeglar mina tankar..
Postat: 16 april 2012, 21:03
av ThePowerDerbi
När man läser det där så börjar ju tankarna gå. Att ett litet misstag kan få förödande konsekvenser. Körde ju omkull med moppen igår och fick en liten flygtur. Var inte långt ifrån en stolpe. Fick hjärnskakning och ont i nacke och rygg.
Så ta det lugnt i trafiken allihopa!

Postat: 16 april 2012, 21:06
av aerox-sami
hoppas Mura skriver lika rörande om mig sen när jag krockar och dör
man ska ju leva livet men alltid tråkigt när sånt här händer.. :/
Postat: 16 april 2012, 21:07
av Mattyyy
widell skrev:Mattyyy skrev:TSR`BakarN skrev:det är så jävla rörande

men väldigt intressant o nyttigt o få i lite vett!
Bra att läsa för dom som tänker (Citerar Widell från chatten) Det händer inte mig och jag kan gasa på.
baraså alla vet får ni läsa det ur sammanhanget.. matty länkade 2 av dessa igår och jag skrev så som dom flesta brukar tänka. alltså var det inget svar som återspeglar mina tankar..
Hahah glömde tilläga det sorry grabben
EDIT : Sami visst man ska ju alltid ha kul när man kör men som dom skrev i en tråd när man gasar på så ska man tänka är risken verkligen värd nöjet?
Men när man gasar på så ska man vara 100% koncentrerad och ha koll på vägen så man inte slappnar av och tappar fokus
Postat: 16 april 2012, 21:19
av p0d1
Hoppas att alla läser detta och blir rörda, själv så fällde jag ett par tårar, att ens sätta sin in att förlora sina föräldrar bryter verkligen ner mig.
Så tänk på det när ni åker, hur det kommer drabba era föräldrar som älskar er så kör försiktigt och sakta ner eller stanna om det blir för farligt, för era nära och kära!
Edit : Vill inte vara någon moralkärring, men det är inte värt att sitta i rullstol när man är 16-17 år kanske för att man inte ville förlora körkortet eller komma fram snabbare till skolan eller så.
Postat: 16 april 2012, 21:33
av Ztraand
Man tänker ju alltid att de händer kanske nån annan, men aldrig mig! ALDRIG, rätt som de är gör det det.. Kan handla om olyckor, sjukdomar, bli tagen av polisen. Vad som helst, men glöm aldrig bort att med möjligheter så kommer risker!
Postat: 16 april 2012, 21:45
av Roxxen96
Fyfan va hemskt, satt helt ordlös och chockad.. Var påväg att brista för min del..
Postat: 16 april 2012, 23:20
av Aprilia-Mx
Det känns som att det bara var jag som fann den andra historien mest rörande? Den fällde jag iaf 3 tårar till....
Postat: 16 april 2012, 23:26
av Demuz
Aprilia-Mx skrev:Det känns som att det bara var jag som fann den andra historien mest rörande? Den fällde jag iaf 3 tårar till....
nej jag tyckte också det, men det kanske beror på vad man har för relationer till familj och vänner också, vad vet jag..
men jag tyckte iaf att dom var väldigt rörande och jag fick nog hålla igen lite för att det inte skulle komma en tår..
Postat: 4 maj 2012, 22:25
av Mattyyy
http://xn--blljus-jua.se/display.asp?ne ... F120429_mc
Ett till exempel på vad som kan hända när man inte tänker på riskerna! Kom ihåg det när ni kör särskilt på trimmade moppar med klenare bromsar.