Sida 1 av 1

Speedfight 2 problem

Postat: 16 maj 2008, 14:54
av Johaan92
Jag har ett problem med min moped. Den slutar att varva när den växlar upp till 2an. Den blir slö.

Setup
Polini sport 70cc
Hebo Escape 50/70 rör
svart Hebo tryckfjäder 50% dock till aerox
7g vikter
19mm insug och förgasare
50% kopplingsfjädrar

Den gick hyffsat okej i början men den har bara blivit slöare och slöare. Vad kan problemet vara?

Postat: 16 maj 2008, 16:59
av T-J
cylindern kanske börjar bli dålig

se över cylinder, kolv, topp tändstift

Postat: 18 maj 2008, 12:51
av RC_RR
det sitter ju en helt ny cylinder på den den här precis inkörd och det är inte det som är fel men tror ni att det kan vara tryck fjädern som behövs bytas till en starkare??

MVH/Rc_rr

Postat: 18 maj 2008, 12:55
av KoNG
Alltså du måste ha ngt att utegå från, så du kan hitta problemet, mitt tips, byt vikter, kopplingsfjädrar, och allt bakom variator kåpan, till orginal, sen så kör du axxar den dåligt byter du vikter, gå den bra då så är det bra, greppar den dåligt ska du byta till hårdare fjädrar, och tryckfjäder ;)

Postat: 18 maj 2008, 13:23
av T-J
RC_RR skrev:det sitter ju en helt ny cylinder på den den här precis inkörd och det är inte det som är fel men tror ni att det kan vara tryck fjädern som behövs bytas till en starkare??

MVH/Rc_rr
vad spelar det för roll om cylindern är precis inkörd?
kan vara helt fel inställ
fått för lite soppa i början så har cylindern slitits mer och mer per körning = kompet har blivit sämre = moppen går sämre

Postat: 19 maj 2008, 16:46
av vizh
Vad har du för munstycke i nu? och vilken förgasare?