Sida 1 av 1
Senda 1998
Postat: 20 juli 2011, 14:40
av Zlacker73
Tja alla glade å ni andra me.
När man kikar efter trim till en gammal Senda 98 så är det svårt att hitta nått.Passar cyllar från 99´ans motor?
Postat: 20 juli 2011, 17:06
av G-son
Ja, samma motor.
Postat: 20 juli 2011, 19:23
av willemedDERBIN
allting passar
allting som ska vara till ett EBS block passar den

Postat: 20 juli 2011, 19:36
av ajonson
OT: puckelsenda ?

Postat: 20 juli 2011, 19:38
av willemedDERBIN
ajonson skrev:OT: puckelsenda ?

fortfarande samma motor ....
jag kan hissa på allt mitt trim till mon brorsas moppe (dvs en Derbi BULTACO som dem heter

samma motor bara annan ram ovs

Postat: 22 juli 2011, 18:04
av siiimooon
Det är samma motor på dom som alla Derbi fram tills 05.
Avgassystem kan vara lite krångligare, men cylinder/insug/membran tex passar rakt på.
Postat: 22 juli 2011, 18:47
av Zlacker73
japp Puckelsenda/Bultaco.Oki så avgas e de man får passa sej för..är det från själva mellanröret till ljuddämparen som kan ställa till det?
Postat: 22 juli 2011, 18:59
av willemedDERBIN
Zlacker73 skrev:japp Puckelsenda/Bultaco.Oki så avgas e de man får passa sej för..är det från själva mellanröret till ljuddämparen som kan ställa till det?
det är nog bara själva "krök"fästet
som sagt min borsa har en sån och då äre bara där det ställer till det enligt mig
inget är omöjligt

Postat: 22 juli 2011, 21:48
av G-son
Ramen sticker ut längre "framför" cylindern på rörramssendorna än boxramssendor, så en krök som går nära framför ramen på en boxramssenda kommer antagligen ta stopp mot ramen innan den ligger emot fästet på cylindern. Sedan skiljer placering på fäste och kåpfästen etc. på ramen också.
Med lite god vilja och tillräckligt mycket våld GÅR det många gånger få dit även boxramsrör på rörramsmopparna, men räkna med att allra minst behöva bocka om det, eller t.o.m. kapa och svetsa om. Jag har haft ett originalrör från en boxram -02 på en rörram -98, det krävde en hel del gasol, våld och svordomar innan det satt där det skulle.
Postat: 22 juli 2011, 21:58
av Roberto
Precis som erik säger. Bättre att köpa rätt rör till rätt årsmodell. Avgasrören passar inte mellan dessa årsmodeller inte innan 99.
Postat: 22 juli 2011, 22:21
av willemedDERBIN
eller så köper man underliggande ....
det passar iaf
