Dåligt munstycke eller vad kan felet sitta?
Postat: 6 maj 2011, 18:28
Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra
?

Ett forum där vi diskuterar allt om mopeder
https://twostrokerider.se/forum/
setup...? låter som att munstycket är för litetminikeepern skrev:Tjena när ajg startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så går den knappt frammåt ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
har bara dragit varriator ringen..Vivven skrev:setup...? låter som att munstycket är för litetminikeepern skrev:Tjena när ajg startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så går den knappt frammåt ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
Eftersom den går bra när den är varm så har det ingenting med vikterna att göra som någon annan skrev. Kolla på stiftet så den ger rätt luft/bensinblandning.minikeepern skrev:Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
den går bra när den har stått en stund.. tror det är för att choken ger den mer bensin så om jag byter munstycke går den bätre :/ elle?kymcorider skrev:Eftersom den går bra när den är varm så har det ingenting med vikterna att göra som någon annan skrev. Kolla på stiftet så den ger rätt luft/bensinblandning.minikeepern skrev:Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
men vill du ha bättre axx kan du alltid testa att byta vikter, men jag tror inte att det är ditt problem just nu.
när utan jag startar mopeden då går den skit bra! axxet är hur skönt som helst men sedan efter jag kört ett tag och stannar och testar axxet har ajg typ inget axx.. känns som en elbil typVivven skrev:testa byt vikter istället.. vad har du för moped? Knappt framåt.. alltså att det är dåligt axx när du går från säg 60 -> 40 sen 40 -> 60 igen?
inte så att dom 3 km har du legat och pressat motorn på fullgas hela tiden?minikeepern skrev:Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
vart sitter tändstiftet på en aerox 07?Born2Ride skrev:inte så att dom 3 km har du legat och pressat motorn på fullgas hela tiden?minikeepern skrev:Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
![]()
isåfall förvånar det mig inte att accelerationen och toppfarten försämras.
men kolla elektroden på tändstiftet och kolla så den får bra blandning.
på toppenminikeepern skrev:vart sitter tändstiftet på en aerox 07?Born2Ride skrev:inte så att dom 3 km har du legat och pressat motorn på fullgas hela tiden?minikeepern skrev:Tjena när jag startar mopeden så har jag bra axx sedan när jag åkt 3 km så är axxet kasst men har samma toppfart, ska jag byta munstycke eller vad ska jag göra?
![]()
isåfall förvånar det mig inte att accelerationen och toppfarten försämras.
men kolla elektroden på tändstiftet och kolla så den får bra blandning.
fatta inte :// vart då på förgasarnKarlssoN^ skrev:på toppenminikeepern skrev:vart sitter tändstiftet på en aerox 07?Born2Ride skrev: inte så att dom 3 km har du legat och pressat motorn på fullgas hela tiden?![]()
isåfall förvånar det mig inte att accelerationen och toppfarten försämras.
men kolla elektroden på tändstiftet och kolla så den får bra blandning.
På topplocket på cylindernminikeepern skrev:fatta inte :// vart då på förgasarnKarlssoN^ skrev:på toppenminikeepern skrev: vart sitter tändstiftet på en aerox 07??