Man hoppas att övriga poliser har mer omtanke om andras människoliv..
MC-föraren gör absolut inte rätt men en polis borde ha bättre omdöme

Polisman döms för tjänstefel – bluffade för vakthavande
VÄXJÖ 2011-03-18 | Uppdaterad 2011-03-18
Polismannen gjorde en sak – men instruerade kollegan att rapportera något annat till vakthavande polisbefäl.
Det konstaterar Växjö tingsrätt och dömer polisen till dagsböter för tjänstefel.
Polismannen fälls helt enligt åtalet och tingsrätten anser inte att tjänstefelet är ringa. Tidigare har mannen fått besked av Rikspolisstyrelsens ansvarsnämnd att han även vid en fällande dom får behålla jobbet.
Polisjakten efter en motorcyklist som vägrat stanna för en kontroll inträffade i augusti 2009 på Teleborg i Växjö och pågick i drygt åtta kilometer. Den våldsamma jakten skedde i mycket höga hastigheter och vid två tillfällen prejades motorcyklisten utan klartecken från vakthavande befäl.
”NN:s kollega som skötte bilens radiokommunikation hade möjlighet att i god tid före prejningarna rapportera till vakthavande befäl samtidigt som NN framförde bilen”, skriver tingsrätten i domen.
”Att NN instruerade kollegan att rapportera ett efterföljande trots att det var fråga om ett förföljande visar också på att han gjorde en sak men rapporterade något annat”.
Vid rondellen i Telestad körde polisbilen på fel sida och vid Skir vägskäl, när farten var cirka 145 km/tim, gav vakthavande polisbefäl order om att avbryta. Men i stället ökades farten till 213 km/tim och i Rinkaby körde motorcyklisten av vägen och skadades allvarligt.
Polismannen har hela tiden förnekat brott eftersom han efter ordern slog av den civila polisbilens ljud- och ljussignaler. Han hävdade att förföljandet därmed övergick i ett så kallat efterföljande.
Tingsrätten dömer helt ut polismannens tolkning. Rätten konstaterar att det inte kan vara tillräckligt att slå av ljud- och ljussignalerna på polisbilen och ändå fortsätta i hög fart med förhållandevis kort avstånd.
Straffet blir 70 dagsböter, vilket i polismannens fall innebär 19 000 kronor. Dessutom skall han återbetala 5 000 kronor av kostnaden för försvarsadvokaten.