Sida 1 av 1
Börja köra Cross!?
Postat: 7 november 2010, 18:42
av Twitchii
Sup!
Har tänkt på att börja köra cross på bana då väldigt länge, har en polare som kör och säger då att jag kan transportera hojjen med han.
Tänkt köpa en Yamaha Yz 125a då.
lite frågor då.
Vad kostar det att byta oljorna/serva hojjen?
Hur ofta borde man byta kolven?
Och någon som vet någon bana runt Malmö?
Postat: 7 november 2010, 19:23
av freidow
Låter som en rolig ide, mer cross åkare behöver vi i sverige.
Jo men att byta olja beror helt på hur ofta och hur hårt du kör men på en 2-taktare ska du nog byta olja var 10 timme det gjorde jag när jag körde 2-takt.
Men vad en liter kostar också på vad du vill ha för kvalite men mellan 100 till 300 kr kostar oljan per liter.
Sen hur ofta du bör byta kolv, som amatör bör du byta runt 30 timmar och kolvar kostar runt 1 till 2 tusen kronor.
Någon bra bana i malmö vet jag inte eftersom jag bor i stockholmstrakten så.
Lycka till!
Postat: 7 november 2010, 19:35
av ktm_danielsson
Skurup är helt okej!
Det är inte speciellt jätte dyrt, men utrustningen kostar en del också

T.ex : Hjälm,Stövlar,klädställ,handskar,ryggskydd/fullskydds väst, knäskydd, armbågsskydd,nackskydd osv... Dock behöver man nog inte allt

Men jag rekommenderar att du ska ha så mycket skydd som möjligt. Det är skönt o ha när man väl vurpar ordentligt

Postat: 7 november 2010, 20:51
av Twitchii
okej tack. kommer antagligen köra runt 4-3 ggr veckan.
Postat: 7 november 2010, 21:33
av bluerider94
att byta kolv efter 30 timmar är overklill!
kör du på bana o tränar men inte tävlar så kan du byta efter typ 50 timmar!
självklar beroende på hur du kör om du ligger på fulla varv hela tiden eller hällre växlar upp en växel.. sen gäller det ju att ha 3% olja så den inte skär för att den smörjer för dåligt.
motorolja/2t olja kan du köpa 25L dunk (om du beställer) och då kostar oljan ca 49kr litern. Dyrt när du köper allt på samma gång men blir billigt i längden!
oljebytena för göras efter ca 10timmar om du växlar så mycket du kan med kopplingen inne.. crossväxlar du bör du byta oftare då det kommer massa flisor i oljan när du inte kopplar
Postat: 7 november 2010, 22:09
av ktm_danielsson
Swampen skrev:okej tack. kommer antagligen köra runt 4-3 ggr veckan.
Gött, 3ggr blir prefekt

Jag kör det nu + nån gång på lördagar

Postat: 7 november 2010, 22:15
av aerox-sami
ktm_danielsson skrev:Swampen skrev:okej tack. kommer antagligen köra runt 4-3 ggr veckan.
Gött, 3ggr blir prefekt

Jag kör det nu + nån gång på lördagar

kanske också börjar när jag kköpt en ny blir en 250

Postat: 7 november 2010, 22:25
av ktm_danielsson
aerox-sami skrev:ktm_danielsson skrev:Swampen skrev:okej tack. kommer antagligen köra runt 4-3 ggr veckan.
Gött, 3ggr blir prefekt

Jag kör det nu + nån gång på lördagar

kanske också börjar när jag kköpt en ny blir en 250

Börja med en 125a istället

Postat: 7 november 2010, 22:58
av aerox-sami
ktm_danielsson skrev:aerox-sami skrev:ktm_danielsson skrev:
Gött, 3ggr blir prefekt

Jag kör det nu + nån gång på lördagar

kanske också börjar när jag kköpt en ny blir en 250

Börja med en 125a istället

har en gammal 125kx och 80kx och kan köra dom så ska gå upp och nyare

Postat: 8 november 2010, 00:33
av bluerider94
om du kör på 125a till o börja med blir du mycket bättre förare än om du väljer en 250..
byta till 250 bör du göra när effekten i motorn på 125an inte räcker till längre.. och du klarar dig länge på 125cc!
Postat: 8 november 2010, 00:46
av aerox-sami
bluerider94 skrev:om du kör på 125a till o börja med blir du mycket bättre förare än om du väljer en 250..
byta till 250 bör du göra när effekten i motorn på 125an inte räcker till längre.. och du klarar dig länge på 125cc!
hmm sant men vi har en 250 men den vill inte funka så har den som reserv då om jag köper en 250

men ska kolla runt lite efter 125 då om jag hittar något bra

Postat: 8 november 2010, 17:54
av Twitchii
Låter Gött detta, nu ska man då bara lackera om aeroxen o lägga ut den på blocket, sen fan ska det köpas Cross
Postat: 8 november 2010, 18:06
av karlsson54
kristianstad är as go bana:D sen så ska man köra på 2-2,5% och inte som bluerider94 sa 3%
Postat: 8 november 2010, 19:25
av bluerider94
du.. det är ingen moppejävel..
en 250 räcker med 2,5% olja för att de varvar mindre än vad 125orna gör!
Postat: 8 november 2010, 19:35
av karlsson54
jag vet att de inte är någon moppejävel, jag har en 125a och vi kör med 2,5% och de går hur bra som hellst, vi körde på 3% innan men då var de massa som som att vi skulle köra med 2-2,5% istället för de är bara onödigt att ha för mycke olja de blir ju inte bättre på något sätt:D
Postat: 8 november 2010, 19:53
av bluerider94
så vad är bäst, att ligga på den säkra sidan och vara säker på att den inte skär pga dålig smörjning eller att snåla dom örena som det kostar extra och att det blir större risk att den skär?!
Postat: 8 november 2010, 20:46
av Sockan
bluerider94 skrev:så vad är bäst, att ligga på den säkra sidan och vara säker på att den inte skär pga dålig smörjning eller att snåla dom örena som det kostar extra och att det blir större risk att den skär?!
Håller helt med dig. jag kör 3%, ibland lite mer om vi ska pressa dem hårt i stan.