
Det går!Aerox_Isse skrev:tjena. undrar om jag kan köra mitt effektrör på tomgång utan att byta munstycke och vikter, tror att de ska gå bra eftersom jag har separatsmörjning. moppen ska inte stå på tomgång mer än 1 min. vill bara höra om det är nå ljud i de
mjo tänkte på de jag också, men tror de kan va för tunga vikter. rekomenderade är 4,5g och jag har typ 5,5g tror jag eller om de var 6,5g. men aja har 4,2g vikter hemma och jag byter vikter kanske de går på en prov rundaklurrs_Derbi_drd_racing skrev:Det går!Aerox_Isse skrev:tjena. undrar om jag kan köra mitt effektrör på tomgång utan att byta munstycke och vikter, tror att de ska gå bra eftersom jag har separatsmörjning. moppen ska inte stå på tomgång mer än 1 min. vill bara höra om det är nå ljud i de
Du kanske till och med kan köra lite, men det är inget att rekommendera!
Vikterna har inte sån stor betydelse. Det är det att om du kör med för litet munstycke så kan den skära..Aerox_Isse skrev:mjo tänkte på de jag också, men tror de kan va för tunga vikter. rekomenderade är 4,5g och jag har typ 5,5g tror jag eller om de var 6,5g. men aja har 4,2g vikter hemma och jag byter vikter kanske de går på en prov rundaklurrs_Derbi_drd_racing skrev:Det går!Aerox_Isse skrev:tjena. undrar om jag kan köra mitt effektrör på tomgång utan att byta munstycke och vikter, tror att de ska gå bra eftersom jag har separatsmörjning. moppen ska inte stå på tomgång mer än 1 min. vill bara höra om det är nå ljud i de
Du kanske till och med kan köra lite, men det är inget att rekommendera!
OT:ml65 skrev:Bevis mer att du är korkad en att det håller.Pontooz skrev:Det går bra. Jag körde själv runt några mil och då även på en välkörd cylinder/kolv med högvarvigt effektsystem på för litet munstycke.
Jag ligger nästan JÄMT på fullgas.
Pontooz skrev:OT:ml65 skrev:Bevis mer att du är korkad en att det håller.Pontooz skrev:Det går bra. Jag körde själv runt några mil och då även på en välkörd cylinder/kolv med högvarvigt effektsystem på för litet munstycke.
Jag ligger nästan JÄMT på fullgas.
Är jag den som är korkad som säger att han kan starta sin moppe på orginalmunstycket och låta den gå på tomgång med ett effektrör?
Då kan du förklara varför den skulle skära isf istället för att posta en sån idiotkommentar som inte bidrar ett skit till tråden.
Sen att jag valde att riskera att köra på ett lite för litet munstycke i kanske 10 mil är väl fan min sak och har inget med min intelligens att göra? Tror säkert det är emot reglerna med medvetet OT post samt personligt angrepp också.
haha , Du låter riktigt rapp , Jag ligger nästan alltid på fullgas sejer du + du körde 10mil utan att byta munstycke .. Varför inte ens skita i det när man byter grejer då , håller det 10mil så håller det alltid . NOT
Ont Vänta tills dina munstycken kommer
OnT:
Huvudmunstycket gör inte ett skit förrän man drar på "nästan" full gas.
Pilla lite på luftskruven och trottelnålen efter du startat den så den går så bra som möjligt. Du kan provköra den också men rekommenderar det inte. Finns en liten risk att du får ett oönskat motorhaveri.