Sida 1 av 1

Malossi sportluftfilter hjälp

Postat: 7 oktober 2009, 12:57
av dMS
Hej!
har gjort tråd förut om att mitt filter inte passade för att bak dämpen tog i .. Men efter lite tänkande så har jag kommit på två saker som kanske skulle kunna göra så att den får plats! Därför behöver jag er hjälp genom att ni säger om det skulle kunna gå eller inte!
Första grejen: Köpa en höjningssats! Moppen höjs där bak och därför borde det bli lite mer plats? Det är inte mycket plats alls som krävs därför kanske det kan funka?
Andra grejen: Jag har ett malossi E5 filter och om ni kollar på det på twostroke ser ni ju att det är ett slags "chassi", elrhur!? Om jag tar bort det? Kan det fungera då tror ni? Det är liksom chassit som tar i bak dämpen och eftersom chassit är hårt så går det inte helt enkelt.. Var tvungen att vrida på förgasaren skit konstigt och vrida på luftfiltret skit mycket och i början funka det faktiskt att åka normalt men sen fuckade allting och det hände någonting (moppen gick upp i max varv direkt men sen när jag vred tillbaka luftfiltret till platsen den satt på först gick den ner i varv men det hände samma sak hela tiden och det är jävligt jobbigt att åka runt när det är så!). Kan det funka? Det enda jag har tänkt på är om chassit har någon betydelse eller om det bara ska vara snyggt!? Vad tror ni? BEhöver verkligen er hjälp!

Mvh Douglas

Postat: 7 oktober 2009, 13:22
av kallepalle
gör istället en spacer som vinklar förgasaren. alltså en metallbit i trekantig fom mellan insuget och förgasaren. eller så tar du en vinklar luftslang som du fäster på förgasaren och sedan på luftfiltret. att höjja mopeden ger ingenting, dämparens lutning blir bara skarpare och därmed får du mindre plats istället. ta bort "chassit" tror jag inte på, för de är det som håller filtret på plats :)