Sida 1 av 1
Frambromsen "Pumpar"!
Postat: 1 mars 2008, 21:30
av Andreas9951
Hej
När jag bromsar med frambromsen på min CPI SMX -08 "pumpar" bromshantaget in och ut hela tiden tills man stannat, typ som att skivan är sned eller något.
Vad kan det vara för prob?
Mopeden är sprillans ny och har gått 15 mil bara, har kännt av detta hela tiden.
//Andreas9951
Postat: 1 mars 2008, 21:51
av DerbiDriver
snacka med han du köpte den av... de e väll typ något att de går på garanti el något...
Mvh
Postat: 2 mars 2008, 12:28
av Andreas9951
Aa, kanske det inte behöver vara skivan? Kan det vara någonting annat som ger upphov till att det "pumpar" smått?
Postat: 2 mars 2008, 14:29
av bultaco_ekke
luft i systemet?
Postat: 2 mars 2008, 14:44
av chifen
ABS

Postat: 2 mars 2008, 18:35
av Henry
Lämna in den om du upplever att det är trasigt.
Postat: 3 mars 2008, 07:04
av Andreas9951
Kanske jag kan påpeka det när den ska in på 100-milsservicen så får dom säga vad det kan vara.
Om det är så att skivan är något sned så kostar en ny inte förvånandsvärt mycket, 600 kr ungefär.
Det pumpar ju snabbare ju fortare det går, så luft kan det väl inte vara?
Postat: 3 mars 2008, 19:58
av wattiwatti
luft är det inte, skivan måste vara skev så att den trycker på bromskolven och detta bildar då tryckförändringar i slangen och till behållaren och handtaget. Kanske gjort dig ovänn med nårra gangsters (nysvenskar) som gett ut sitt vrede på just din bromsskiva

mycket, mycket vanligt kan jag säga...
Postat: 4 mars 2008, 17:30
av maximannen
jag skulle också tro att det är en skev bromsskiva

Postat: 4 mars 2008, 21:55
av Andreas9951
Framhjulet är bara påmonterat och kört i ungefär 15 mil aldeles i närheten där jag bor och så har den bara stått i mitt garage den månaden jag haft den (jag ska ännu fylla femton). Kanske att den fått sig en törn under transport från skåne eller någonting sådant. Det fanns ingenting som tydde på skada när jag fått hem den, allt såg bra ut.
Går det på försäkringen i så fall, att man får ut pengar för en ny skiva och påmontering av verkstad?
MVH Andreas