Sida 1 av 1

Cross

Postat: 2 juni 2009, 23:36
av LOwp
Hej Hej! jag ska köpa en rejui elr Derbi men vet ej vilken av dom:P om ni har nåra tips säg till:P men iaf jag undrar om det är lätt att växlarna går sönder när man ska lära sej växla? för jag har aldrig kört en cross så a alla mina polare säger att dom kan gå sönder men är det lätt att dom gör det?:P

Postat: 2 juni 2009, 23:49
av Notn4
tror absolut inte att någon av växlarna skulle gå sönder eller äns ta stryck av att du lär dig köra, det tar ju kanske ½h att lära sig hur man växlar bra!

I moped valet kan jag tyvärr inte hjälpa för att jag har haft både Derbi och AM6 (AM6 = riejumotorn) och båda hade sina bra och dåliga sidor, AM6 funkade mycket bättre dock =) kanske billigare delar också och dom finns sjukt lätt att få tag på också!

Sen om du ska trimma och göra det med en sprillans ny moppe så ta Derbi för riejun har ju sin powerup med ECU och tycker att det blir lite väl komplicerat med trim till dom =/ men om du ska köra begagnat och skaffar dig en Rieju med vanliga motorn så är dom ju mycket lättare att strypa av när man sällan måste svetsa eller kapa nåt!

Allt beror på vad du ska göra med moppen!

Postat: 3 juni 2009, 06:27
av mtpower
Dina kompisar är idioter.

Växlarna går inte sönder bara för att man ska lära sig växla.

Kanske om man växlar som en idiot men.. Men då är det misshandel av lådan.

Postat: 3 juni 2009, 08:00
av HjälmeN
öva på någon kompis moppe :D

Postat: 3 juni 2009, 08:07
av Riejumrx
växellådan går inte sönder i första taget..jag vet de för jag har en polare som verkligen inte kan växla...

om det är någon växel som är svår så är det ettan och hitta dragläge, det kan vara svårt i början. sedan flyter alla andra växlar baa på :D
glöm inte att alltid dra in kopplingen när du bromsar in, och alltid dra in kopplingen när du ska växla!

Postat: 3 juni 2009, 08:14
av Juggen
Gör som jag gjorde, be någon som kan växla berätta hur man växlar, sen är det bara ett inprovicera att du kör när du sitter på din cykel eller i soffan, så gjorde jag. Dvs. du ska lådsas gasa, lådsas koppla och låsas växla. När jag sedan skulle köra cross moppe för första gången så tog det ca 5 min av stadsköring innan jag kunde utan problem.

P.S Tro inte att jag är retard nu men jag kände ingen som hade en cross moppe innan jag fick den:)

Postat: 3 juni 2009, 12:00
av bensinskalle
satsa på Derbi tkr ja :P

Asskön motor för att inte tala om växellådan :D , alla sendor har finfint chassi, bra sitthöjd osv ;) Köper du drd så är de ännu bättre chassi, lyx osv ;)

Postat: 3 juni 2009, 19:03
av Riejumrx
Derbi ---låga
Rieju --- högre än Derbi

:wink:

Postat: 3 juni 2009, 21:30
av eminemin
Jag tycker att du ska ta Rieju :)

Postat: 3 juni 2009, 21:56
av steekarn
eminemin skrev:Jag tycker att du ska ta Rieju :)
hade en Rieju spike 04a och den gick bra urpluggat och hade väldigt skön sadel och de jag skjussa tyckte det var mycket skönare att bli skjussad på min spike än Derbi då dom är hårda och vibrerar väldigt mycket...

Postat: 3 juni 2009, 22:15
av 1234
tja jag har haft både Rieju och Derbi tycker helt klart att du skall köpa en Rieju. motorn håller bätre du åker mycket skönare och den är enklare att mecka med. men Derbi motorn har lite mer efekt om du skall trimma.

Postat: 3 juni 2009, 22:30
av Sendarajder
ReijuMrx skrev:Derbi ---låga
Rieju --- högre än Derbi

:wink:
du borde prova och sätta dig på min Derbi xD jag är 180cm och når precis ner (ingen höjningssats på)

Postat: 3 juni 2009, 22:39
av Riejumrx
Sendarajder skrev:
ReijuMrx skrev:Derbi ---låga
Rieju --- högre än Derbi

:wink:
du borde prova och sätta dig på min Derbi xD jag är 180cm och når precis ner (ingen höjningssats på)
jag tänker på extreme (sm), dom är låga!

Postat: 4 juni 2009, 07:05
av bensinskalle
ReijuMrx skrev:
Sendarajder skrev:
ReijuMrx skrev:Derbi ---låga
Rieju --- högre än Derbi

:wink:
du borde prova och sätta dig på min Derbi xD jag är 180cm och når precis ner (ingen höjningssats på)
jag tänker på extreme (sm), dom är låga!
x-treme är ju högre än rrx iaf, rrx:er så sitter man ju nästan på backen :P

Postat: 4 juni 2009, 11:33
av Riejumrx
bensinskalle skrev:
ReijuMrx skrev:
Sendarajder skrev: du borde prova och sätta dig på min Derbi xD jag är 180cm och når precis ner (ingen höjningssats på)
jag tänker på extreme (sm), dom är låga!
x-treme är ju högre än rrx iaf, rrx:er så sitter man ju nästan på backen :P
jag talar om mrx 8)
rrx sitter man ju under markytan :shock:

Postat: 4 juni 2009, 14:58
av bombmannen
Jag tycker du ska ta Rieju ( Drac ) jävligt snygga och billiga lätta som fan att hitta delar till lätta och trimma och håller bra ! :wink: