
Kolla så det är gnista på tändstiftet, om det är det så får den inte bensin, då kan du hälla i lite i topplocket och börja kicka. då startar den nog och kanske börjar suga bensin ångor ifrån förgasaren(: annars är det nog förgasar problem så att det kom skit i munstycket när du satte dit det..Då är det bara att ta loss och göra rent:)Ville ^. skrev:Tjena, ja har en slider 08 som ja bytte munstycke på har effektrör bara efter ja hade bytt och satte ihop den så statar den inte ... någon som vet vad som är fel ?
Sen om någon vet var blinkersrelät sitter ?
Tacksam för svar..
/Ville

Tuta skrev:tanka?![]()
nä men kopierade det här från en guide:
Motorn startar inte
1. Motorn får inget bränsle
Orsak - Åtgärd
Bensinkranen stängd--- Öppna kranen
Bensinen slut i tanken --- Fyll på bensin
Bensinslangen igensatt--- Rengör slangen och bränslefiltret
Bensinslangen klämd --- Byt slang
Förgasarmunstyckena igensatta --- Rengör förgasaren
Silen i bensinkranen igensatt--- Rengör silen
Lufthålet i tanklocket igensatt --- Rengör detta
Flottören eller nålventilen har Lossas. Rengör även flottörens
fastnat i stängt läge --- styrning i botten på flottörhuset
http://www.twostrokerider.se/artiklar/230
Okej men asså den gick ju igång när vi helde i lite bensin i tändstifthålet så den får inte bensin ska kolla lite norgrannare på bensin slangen och bensin filtret eller va de heter .. så den sitter bakom tutan får gå ut och kolla de nu har letat runt som fan men inte hittat deSliderAndersson skrev:kolla så inte bensinslangen och vakum slangen sitter på fel plats!, det felet gjorde jag. den storaslangen(bensinslangen) ska sitta uppe och den lilla(vakumslangen) nere. annars kolla förgasare och munstycket och flåtören så den sitter fast riktigt..
om du drar bort bensinslangen från förgasaren kommer det bensin då?, det ska komma lite iaf, kolla det!, och kolla om det är någon kopresion! om du kickar så kollar du om det går normalt eller för lätt. om det är för lätt så kan det också vara någon packning.
Blinkersrelät sitter under framkåpan, och bakom tuta,! ska du byta blinkers?:p
mvh oskar:)