Kopplingsarmen åker upp och läcker olja. AM6

Här pratar vi om allt angående motor/trimning för Cross/SM/RR/Veteran
Speedyyy
Elmoped
Inlägg: 12
Blev medlem: 11 april 2024, 11:49

Kopplingsarmen åker upp och läcker olja. AM6

Inlägg av Speedyyy »

(Lägger upp den igen för att jag valde fel kategori)

Tjenare, jag har en Rieju drac 80cc med 28 pwk trimrör och polini lameller.

För nån dag sen gick kopplingsvajern av och jag bytte då till en ny, dagen efter märkte jag att det hade läckt rätt så mycket väellådsolja, felsökte och hittade problemet. Kopplingsarmen åker upp typ nån centimeter när man kör och då bubblar det och läcker olja, Jag har tryckt ner den me våld och den vill ändå inte sitta på plats. Någon som vet varför den inte vill sitta kvar. all hjälp eller tips uppskattas
Användarens profilbild
Derbi Kungen
Elmoped
Inlägg: 73
Blev medlem: 11 maj 2024, 11:59
Ort: Täby
Kontakt:

Re: Kopplingsarmen åker upp och läcker olja. AM6

Inlägg av Derbi Kungen »

Har bara meckat med D50B0 och EBS/EBE050
Om du inte kan se vad som gått fel från utsidan är felet troligen på insidan. Töm oljan, ta av kopplingskåpan och kontrollera hela kopplingspaketet, även insidan på själva kåpan och jämför med videor på hur det ska se ut (Typ sådana).
https://www.youtube.com/watch?v=eg3AqWs ... =HasSse666

Stort lycka till! :D
Bygger en gokart utav en gräsklipparmotor och en kundvagn
Derbi DRD -14 D50B0
Derbi DRD -06 EBS050
Speedyyy
Elmoped
Inlägg: 12
Blev medlem: 11 april 2024, 11:49

Re: Kopplingsarmen åker upp och läcker olja. AM6

Inlägg av Speedyyy »

Löste det. Packboxen i kopplingen höll inte tätt och det läckte komp som tryckte ut oljan ur ventilen och kopplingsarmen.
Skriv svar