Gilera stalker Stunt setup

Här pratar vi om allt som har med motor/trimning för scooter att göra.
Bedoz424
Elmoped
Inlägg: 11
Blev medlem: 12 oktober 2015, 20:49

Gilera stalker Stunt setup

Inlägg av Bedoz424 »

Tjo, har en Stalker 2010, ska köpa lite värre saker till den nu som t.ex större förgasare samt 70. jag är ute efter en stunt setup som man kan dra på bakan i hastigheter som 50-60 men fortfarande lite långsamare.
Har:
Zx rör
Sportluft
17.5
50 original
Doppler vev
Vilken 70 samt förgasare ska jag sikta på ? sen kanske byta vikter.

kollade lite på polini sport / corsa / 19 mm black edition förgasare

tacksam för svar :)
Användarens profilbild
Oskiie87
Elmoped
Inlägg: 51
Blev medlem: 11 augusti 2014, 21:29

Inlägg av Oskiie87 »

Större förgasare behövs ej om du ska stunta, hade bättre gasrespons på 12,5 o 70cc än 19 o 70cc :) än rejäl koppling är alltig gött :)
Användarens profilbild
Jetforce_Dahlin
Jetforce #1
Inlägg: 1596
Blev medlem: 6 maj 2010, 20:21
Ort: Bangkok
Kontakt:

Inlägg av Jetforce_Dahlin »

Corsa ger mer effekt i det övre registret och mindre i det lägre, alltså är sport att föredra för din del. 17,5mm förgasare kan du enkelt nöja dig med om du ska stunta, överväg istället ett nytt insug för slantarna (Det är inte nödvändigt, men kommer göra större nytta än en större förgasare).

Givetvis bör du se över vikterna, även så fjädrarna i kopplingen.

Kom ihåg att hålla stuntandet borta från övrig trafik bara. Folk som stuntar i trafiken är de som ser till att mopedister får dåligt rykte (med rätta i de fallen, orimligt korkat om man inte har övat väldigt länge), vilket är olyckligt för alla andra.

Ser fram emot lite fina videos :wink:
Polis: Hur fort går den här mopeden då?
Jetforce: Hur länge tänker du gasa?
Skriv svar